Baza technologii


Logo wpisu Głowica skrawająco-dogniatająca do otworów o znacznej długości

Głowica skrawająco-dogniatająca do otworów o znacznej długości

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest głowica skrawająco-dogniatająca do otworów o znacznej długości, o zmiennym ustawieniu ostrzy skrawających z większej na mniejszą średnicę po zakończeniu procesu obróbki a przed wycofaniem głowicy z otworu. W rozwiązaniu według wynalazku zmiana ustawienia ostrzy skrawających z większej na mniejszą średnicę po obróbce otworu a przed wycofywaniem głowicy realizowana jest przy wykorzystaniu ciśnienia cieczy wypłukującej wióry przez zamykanie dopływu tej cieczy.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaletę rozwiązania według wynalazku jest zachowanie w czasie obróbki pływającego ruchu noża, którego ostrza, ustawione na określoną średnicę obróbki, mają możliwość zmiany swojego położenia w niewielkim zakresie, dzięki czemu uzyskuje się dużą dokładność obróbki. Ponadto zmiana średnicy rozstawienia ostrzy skrawających jedynie przez zamykanie i otwieranie dopływu cieczy uzyskiwana jest w prosty sposób, bez konieczności stosowania skomplikowanych mechanizmów. Dzięki wprowadzeniu możliwości doprowadzania cieczy wypłukującej wióry zarówno z zewnątrz do komory w korpusie głowicy jak i poprzez wnętrze drąga 1 głowicy uzyskuje się dużą jej uniwersalność. Dzięki przegubowemu połączeniu części skrawającej i części dogniatającej poprzez sprężyny ściśnięte z odpowiednią siłą zapewnione jest częściowe odciążenie przegubu od sił osiowych w czasie obróbki.

Zastosowanie rynkowe

Branża drzewno-papiernicza - wykorzystanie głowicy do narzędzi do obróbki drewna Branża elektromaszynowa - wykorzystanie głowicy do narzędzi do produkcji maszyn Górnictwo i Hutnictwo - geologia i inżynieria geologiczna/metalurgia, 1. wykorzystanie głowicy do obróbki części maszyn 2.wykorzystanie głowicy do obróbki metalu

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

NIP: 6750001774

Adres www: http://www.ios.krakow.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"