Baza technologii


Logo wpisu Hallotronowy czujnik położenia wału silnika prądu stałego

Hallotronowy czujnik położenia wału silnika prądu stałego

Instytut Tele- i Radiotechniczny

Opis technologii / usługi

Istotą wynalazku jest dielektromagnes namagnesowany biegunowy umieszczony w tarczy czujnika. Dielektromagnesy, czyli magnesy trwałe otrzymywane są metodą spajania proszku magnetycznie twardego tworzywem.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaletą wynalazku jest możliwość wytwarzania magnesów o niestandardowych kształtach oraz ich magnesowania wielobiegunowego. Dodatkowym plusem użycia dielektromagnesu jest umieszczanie jednego dielektromagnesu pierścieniowego na wale silnika w miejsce niemagnetycznej tarczy z naklejonymi magnesami trwałymi dwubiegunowymi, które często ulegają odklejeniu.

Zastosowanie rynkowe

Wynalazek posiada wymiar praktyczny, bowiem posiada zdolność aplikacyjną. Napęd elektryczny z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego składa się z bezszczotkowego silnika elektrycznego oraz układu sterowania tym silnikiem. Rozwój i zmniejszenie ceny podzespołów energoelektroniczych powoduje coraz częstsze stosowanie sterowników energoelektronicznych w napędach elektrycznych. Jednym z parametrów koniecznych do prawidłowego działania takiego układu sterowania i całego napędu elektrycznego jest określenie położenia wału silnika. Prawidłowe sterowanie pracą silnika elektrycznego umożliwia uzyskanie maksymalnego momentu elektromagnetycznego, a co za tym idzie uzyskanie maksymalnych parametrów eksploatacyjnych napędu elektrycznego.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Tele- i Radiotechniczny

NIP: 5250008850

Adres www: http://www.itr.org.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"