Baza technologii
Hybrydowe i słoneczne suszarnie osadów ściekowych
Ekotop Roman Sobczyk
Opis technologii / usługi
Słoneczne i hybrydowe suszarnie osadów są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych, i na które jest olbrzymi popyt rozwiązaniami, pozwalającymi na zmianę fizycznych właściwości osadów ściekowych przed ich finalnym zagospodarowaniem. Zasada konstruowania suszarni słonecznych opiera się na wykorzystaniu popularnie stosowanych od wielu lat szklarni ogrodniczych, dostosowanych gabarytami do wyposażenia technicznego hali. Hale stanowią ocynkowane konstrukcje stalowe pokryte materiałem przepuszczającym promieniowanie słoneczne: poliwęglanem, folią polietylenową bądź szkłem. Najczęściej posiadają dwuspadziste dachy z uchylnymi oknami dachowymi. Suszarnie takie funkcjonują dzięki wykorzystaniu efektu cieplarnianego powstającego wewnątrz hali, a w przypadku hybrydowego również dodatkowemu ciepłu uzyskiwanemu ze źródeł niekonwencjonalnych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Suszenie osadów słońcem to aktualnie najtańszy sposób pozbycia się wody z osadów. Dla przykładu: odparowanie 1 tony wody w słonecznej suszarni wymaga zużycia około 25 - 30 kWh, a w suszarni konwencjonalnej bazującej na paliwach tradycyjnych ponad 800 kWh. Wysuszone osady zmniejszają ponad czterokrotnie swą objętość, dzięki czemu konsystencją przypominają suchą, gruzełkowatą ziemię. Ostateczny produkt nadaje się zarówno do szerokorozumianego przyrodniczego stosowania jak i do wykorzystania energetycznego.
Zastosowanie rynkowe
Technologia w zależności od lokalnie obowiązujących przepisów pozwala na pośrednie lub ostateczne zagospodarowanie osadów ściekowych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Ekotop Roman Sobczyk
NIP: 7671027691