Baza technologii


Logo wpisu Hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej

Hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej

Politechnika Świętokrzyska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem oferty jest hydrogenerator składający się z turbiny wodnej i generatora, przeznaczony do przepływów rzędu 0,2 m³/s oraz spiętrzeń wody ok. 2 m. Do łożyskowania turbiny, niezależnego od łożyskowania generatora, zastosowano łożyska ceramiczne, smarowane wodą (co umożliwia rezygnację z uszczelnień ruchowych). Łopatki wirnika o profilu NACA 2412 wykonano z aluminium stopowego PA6. W przeprowadzanych testach turbina o mocy ok. 1 kW osiągnęła ponad 80 proc. sprawność. Do zamiany energii mechanicznej uzyskiwanej z turbiny wodnej na energię elektryczną zaprojektowano unikalny generator z magnesami trwałymi. Do wzbudzenia generatora wykorzystano nowoczesne magnesy neodymowe o dużej energii magnetycznej. Dzięki nim generator wytwarza napięcie przy każdej prędkości obrotowej i nie wymaga dodatkowej energii do wzbudzenia. Z tego wynika wysoka sprawność przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

produkt jest innowacyjny w skali światowej, możliwość generowania energii elektrycznej w sposób ciągły przy mocy zaledwie 1 kW, budowa mikro i małych hydroelektrowni z wykorzystaniem innowacyjnego hydrogeneratora zwiększy ilość energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wynalazek może pracować w miejscach po dawnych młynach lub tartakach wodnych, więc nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, wysoka sprawność generatora - w warunkach znamionowych 86% .

Zastosowanie rynkowe

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w starych młynach, kołach wodnych, nieczynnych elektrowniach wodnych, jazach i innych przegrodach na małych rzekach. Można go wykorzystać do produkcji energii w mikro i małych hydroelektrowniach.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Politechnika Świętokrzyska

NIP: 6570009774

Adres www: http://www.tu.kielce.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"