Baza technologii


Logo wpisu Impregnacja wyrobów włókienniczych metodą kąpieli oraz metodą powierzchniowego powlekania

Impregnacja wyrobów włókienniczych metodą kąpieli oraz metodą powierzchniowego powlekania

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Opis technologii / usługi

Impregnacji podlegają wyroby od włókien naturalnych, które mogą służyć do wzmacniania wyrobów kompozytowych, do gotowych wyrobów włókienniczych takich jak rolety, czy obicia mebli tapicerowanych. Metoda kąpieli stosowana jest głównie w przypadku włókien oraz wyrobów włókienniczych o niskiej gramaturze, gdzie możliwe jest przeniknięcie środka ochronnego wgłąb zabezpieczanego materiału. Metodę powlekania powierzchniowego stosować można do zabezpieczania np. mebli tapicerowanych, gdzie istotny jest wygląd warstwy zewnętrznej - użytkowej materiału, ze względu na warstwę ochronną, która pozostaje na stronie zabezpieczonej i tworzy swego rodzaju barierę izolacyjną.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Głównymi zaletami impregnacji metodą kąpieli jest niewielki wpływ na chwyt tkaniny, materiał jest pokryty środkiem ochronnym równomiernie w całej swojej objętości. Głównymi zaletami impregnacji metodą powlekania powierzchniowego jest brak wpływu na stronę dekoracyjną oraz możliwość wprowadzenia większej ilości środków ochronnych do warstwy impregnowanej dzięki temu, że jest ona niewidoczna.

Zastosowanie rynkowe

Metodę kąpieli stosujemy do zabezpieczania włókien wzmacniających do kompozytów o osnowie polimerowej, do zabezpieczania tkanin o niskiej gramaturze. Tkaniny takie mogą być wykorzystane do produkcji lekkiej odzieży ochronnej lub np. jako maty do wytwarzania kompozytów z wykorzystaniem żywic epoksydowych czy innych. Metodę powierzchniowego powlekania wykorzystujemy głównie do zabezpieczania tkanin wykończeniowych o wysokiej gramaturze, które spotkać możemy przede wszystkim w wyrobach meblarskich czy w przemyśle samochodowym. Strona zabezpieczona warstwą ochronną pozostaje w tym przypadku niewidoczna dla ludzkiego oka.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

NIP: 7811830940

Adres www: http://www.iwnirz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Inna forma ochrony:
None

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"