Baza technologii


Logo wpisu Kompozycja do wytwarzania środków do czyszczenia zębów i innych produktów stomatologicznych

Kompozycja do wytwarzania środków do czyszczenia zębów i innych produktów stomatologicznych

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja, które może być stosowana w procesach otrzymywania środków do czyszczenia zębów i innych produktów stomatologicznych. Może ona znaleźć zastosowanie w produkcji materiałów do higieny jamy ustnej i stomatologicznych materiałów wypełniających ubytki zębowe. Produkt końcowy może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do pasty do zębów. Środki do czyszczenia zębów pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej i dzięki odpowiednim właściwościom polerującym powierzchnię zębów, zapewniają ich biały kolor. Środki te mogą być stosowane w postaci pasty, proszku, żelu lub cieczy. Prezentowana kompozycja zawiera jony cyny (ll), fluoru, fosforu i nanocząstki srebra, złota lub miedzi.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Obecność jonów cyny daje szereg korzyści, z których najważniejsze to: redukcja płytki nazębnej, aktywność przeciwzapalna i antybakteryjna, zwalczanie nieprzyjemnego zapachu i zmniejszenie wrażliwości zębów. Kompozycja zawiera także jony fluoru, których działanie można określić jako wielokierunkowe. Dzięki obecności jonów fluorkowych w produktach stomatologicznych, możliwe jest poprawienie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Preparaty zawierające fluor wspomagają wzmocnienie zębów. Powłoka związków zawierających fluor umożliwia remineralizację szkliwa, co zachodzi na skutek powolnego, ale ciągłego uwalniania fluoru i jego wnikania do struktury zęba. Dodatek polifosforanów stanowi również nowość w prezentowanym wynalazku. Związki te są niezbędne do stabilizacji jonów cyny. Polifosforany zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego i przebarwień. Dodatkową innowacją jest stosowanie nanomateriałów w postaci nanocząstek srebra, złota lub miedzi. W przedstawionej technologii, można je otrzymać bezpośrednio podczas wytwarzania kompozycji. Metale występujące w postaci nanokrystalicznej charakteryzują się unikalnymi właściwościami biobójczymi. Stosowanie nanomateriałów pozwala wzmocnić aktywność antybakteryjną, co jest szczególnie pożądane w przypadku higienizacji jamy ustnej.

Zastosowanie rynkowe

Produkty otrzymane na bazie prezentowanej technologii mogą znaleźć zastosowanie w produkcji materiałów do higieny jamy ustnej i stomatologicznych materiałów wypełniających ubytki zębowe. Produkt końcowy może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do pasty do zębów, może być stosowany w postaci pasty, proszku, żelu lub cieczy.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

NIP: 6750006257

Adres www: http://www.pk.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"