Baza technologii

Kompozyty miedź-diament o wysokim przewodnictwie cieplnym
Politechnika Warszawska
Opis technologii / usługi
Opracowana technologia wytwarzania kompozytów o wysokim przewodnictwie cieplnym pozwala na produkcję materiałów, które przewodzą ciepło dwa razy lepiej niż czysta miedź. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie tych materiałów do bardzo wydajnego odprowadzania ciepła od wszelkiego rodzaju układów elektronicznych, w szczególności tych o dużej mocy. W porównaniu do miedzi lub aluminium opracowane materiały kompozytowe cechują się znacznie obniżoną rozszerzalnością cieplną (odpowiednio dwu- lub trzykrotne) co, w przypadku połączenia z układami półprzewodnikowymi i pracy w warunkach zmiennych temperatur, ma bardzo korzystny wpływ na trwałość układu.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Opracowana technologia wytwarzania kompozytów pozwala na wytwarzanie materiałów o cechach, które nie są obecnie oferowane na rynku. Materiały na bazie miedzi i diamentu, w zależności o potrzeb, mogą się charakteryzować przewodnością cieplną do 820 W m-1 K-1 przy zachowaniu współczynnika rozszerzalności cieplnej w zakresie 9-10·10-6 K-1. Opracowane kompozyty wielokrotnie przewyższają swoimi parametrami konkurencyjne i komercyjnie dostępne materiały np. W-Cu, Mo-Cu, Al-SiC.
Zastosowanie rynkowe
Głównym potencjalnym zastosowaniem kompozytów o wysokim przewodnictwie cieplnym jest chłodzenie wszelkiego rodzaju układów elektronicznych, zarówno w zastosowaniach cywilnych jak i wojskowych (np. diody laserowe, diody LED wysokiej mocy, moduły IGBT, tranzystory, wzmacniacze wysokich mocy). Innym potencjalnym zastosowaniem może być wydajniejsza stabilizacja temperaturowa baterii np. satelitów.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Politechnika Warszawska
NIP: 5250005834
Kraj: Polska