Baza technologii


Logo wpisu Kratownica drewniana

Kratownica drewniana

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Przedmiotem technologii jest sposób wytwarzania kratownic drewnianych, w przypadku których do połączenia krzyżulca z pasami opracowano nowe złącze ciesielskie. Kratownica drewniana według wynalazku zawiera pas dolny i górny, które połączone są ze sobą prostopadłymi do nich słupkami i/lub skośnymi (pod kątem 30 do 60°, korzystnie 45°)krzyżulcami, przy czym połączenie pasów górnego i dolnego z krzyżulcami i/lub słupkami, są połączeniami klinowymi. Ważny element stanowi odpowiednia geometria połączenia, która jest zależna od nośności połączeń a pasem, w którym wykonywane są gniazda. W miejscu połączenia pas dolny oraz pas górny mają wytworzone poprzez frezowanie gniazda i klinowym, V-kształtnym przekroju poprzecznym. Z kolei słupki i/lub krzyżulce posiadają wytworzone jednolicie z nimi własne klinowe, V kształtne pióra, jakich kształt odpowiada kształtowi gniazd w pasie dolnym i górnym.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaletą innowacyjnej kratownicy drewnianej jest eliminacja istniejących problemów aktualnie stosowanych rozwiązań na rynku. Ponadto w tego typu rozwiązaniu nastąpiło wykluczenie płytek kolczastych co wpłynęło na racjonalne wykorzystanie drewna pod
kątem stosowanej objętości oraz zaistniała możliwość stosowania drewna niższych klas jakości. Tym samym powstały połączenia wykorzystujące jedynie drewno co korzystnie wpływa na racjonalne wykorzystanie masy drzewnej.

Zastosowanie rynkowe

Kratownica drewniana to element stosowany w budownictwie drewnianym jak i murowanym.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 7

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 8 marca 2023 11:11

Wróć na stronę "Bazy"