Baza technologii

Kratownica drewniana
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Opis technologii
Przedmiotem technologii jest sposób wytwarzania kratownic drewnianych, w przypadku których do połączenia krzyżulca z pasami opracowano nowe złącze ciesielskie. Kratownica drewniana według wynalazku zawiera pas dolny i górny, które połączone są ze sobą prostopadłymi do nich słupkami i/lub skośnymi (pod kątem 30 do 60°, korzystnie 45°)krzyżulcami, przy czym połączenie pasów górnego i dolnego z krzyżulcami i/lub słupkami, są połączeniami klinowymi. Ważny element stanowi odpowiednia geometria połączenia, która jest zależna od nośności połączeń a pasem, w którym wykonywane są gniazda. W miejscu połączenia pas dolny oraz pas górny mają wytworzone poprzez frezowanie gniazda i klinowym, V-kształtnym przekroju poprzecznym. Z kolei słupki i/lub krzyżulce posiadają wytworzone jednolicie z nimi własne klinowe, V kształtne pióra, jakich kształt odpowiada kształtowi gniazd w pasie dolnym i górnym.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Zaletą innowacyjnej kratownicy drewnianej jest eliminacja istniejących problemów aktualnie stosowanych rozwiązań na rynku. Ponadto w tego typu rozwiązaniu nastąpiło wykluczenie płytek kolczastych co wpłynęło na racjonalne wykorzystanie drewna pod
kątem stosowanej objętości oraz zaistniała możliwość stosowania drewna niższych klas jakości. Tym samym powstały połączenia wykorzystujące jedynie drewno co korzystnie wpływa na racjonalne wykorzystanie masy drzewnej.
Zastosowanie rynkowe
Kratownica drewniana to element stosowany w budownictwie drewnianym jak i murowanym.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Poznań, woj. wielkopolskie
Dane podmiotu
Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
NIP: 7770004960
Kraj: Polska