Baza technologii


Logo wpisu Materiały opakowaniowe na bazie cząstek lignocelulozowych zaklejanych środkami pochodzenia naturalnego

Materiały opakowaniowe na bazie cząstek lignocelulozowych zaklejanych środkami pochodzenia naturalnego

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Opracowana technologia opiera się na zastąpieniu klejów syntetycznych środkami spożywczymi - mąkami, i za ich pomocą spajaniu włókien drzewnych do płyty lub innych form stanowiących materiał wypełniający opakowanie. Wilgotność włókna drzewnego może wynosić od 2% do 30%. Włókna drzewne o wilgotności poniżej 10% pokrywa się roztworem mąki ziemniaczanej (skrobi) o stężeniu 3% - 4% lub zbożowej (żytniej, pszenicznej) o stężeniu 10% – 15% i z nich formuje się kobierzec. Stopień zaklejenia wynosi od 2% do 20% suchej masy mąki do suchej masy włókien. Włókno drzewne może pochodzić z każdego gatunku drewna, w polskich warunkach głównie sosny, jednakże do uzyskania jasnego wyglądu płyty, korzystnie jest stosować włókno topolowe. W sytuacji gdy wilgotność włókien jest
powyżej 12% na włókno o tej wilgotności można nanosić mąkę w formie sypkiej. Wzrost wilgotności włókien zapewnia lepsze rozprowadzenie spoiwa na powierzchni włókien i pozwala na zapewnienie kleikowania podczas prasowania kobierca w temperaturze 150°C – 180°C. Tym sposobem można produkować płyty o grubości od 15 mm do 35 mm. Po wyprasowaniu płyty mogą zostać poddane dosuszeniu do wilgotności poniżej 10%, jeżeli proces został przerwany wcześniej. W przypadku wymaganej zwiększonej gładkości powierzchni, przed umieszczeniem kobierca w prasie, na uformowaną po prasie wstępnej warstwę kobierca można napylić mąkę skrobiową i rozpylić wodę.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Główną zaletą opracowanej technologii produkcji materiałów opakowaniowych jest zastąpienie klejów syntetycznych środkami spożywczymi tj. mąkami.

Zastosowanie rynkowe

Materiały opakowaniowe na bazie cząstek lignocelulozowych zaklejanych środkami pochodzenia naturalnego mogą znaleźć zastosowanie jako opakowania wykorzystywane przez firmy produkcyjne, dystrybucyjne, handlowe i usługowe z najróżniejszych branż.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 5

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 15 marca 2023 12:02

Wróć na stronę "Bazy"