Baza technologii


Logo wpisu Mebel z regulowanymi szerokościami i zmienną liczbą sekcji

Mebel z regulowanymi szerokościami i zmienną liczbą sekcji

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Przedmiotem technologii jest jest mebel o dwóch innowacyjnych cechach: możliwość dopasowania się do szerokości pomieszczenia oraz możliwość zmian liczby i wzajemnych proporcji wymiarowych podziałów wewnętrznych realizowana przez regulację szerokości poszczególnych sekcji. Jeden lub dwa takie meble mogą stanowić kompletna zabudowę meblową kuchni. Mebel według wynalazku może mieć wiele wymiarowych i topologicznych wariantów wykonania. Może być wytworzony zarówno jako szafka zawieszona na ścianie jak i szafka stojąca na podłodze. Przykładowy wariant jest szafką dolną o szerokości, którą można regulować w zakresie 2000-2300 mm i ma 9 przegród umożliwiających podział przestrzeni wewnętrznej na 5-10 części, o różnych szerokościach. Jego konstrukcja składa się z korpusu wraz z wysuwanymi 9 ścianami wewnętrznymi, pięciu frontów (drzwi) o regulowanej szerokości. Korpus składa się z dna, podstawowej płyty roboczej, dodatkowej krótkiej płyty roboczej (umożliwiającej dopasowanie szerokości mebla do wymiarów pomieszczenia), ściany tylnej, dwóch ścian bocznych oraz dna podstawowego i dna dodatkowego (krótkiego). Ściany wewnętrzne umieszczone są w rowkach o przekroju prostokątnym, umożliwiających zmianę miejsca zamontowania każdej ściany wewnętrznej i dzięki temu zmianę szerokości każdej sekcji mebla. Ściany boczne korpusu oraz dno korpusu wykonywane są z płyty MDF o grubości 18 mm, ściany wewnętrzne z płyty MDF o grubości 12 mm, a obie płyty robocze wykonywane są z płyty MDF o grubości 28 mm. Konstrukcja frontów mebla (drzwiczek) opiera się na rozsuwanej na szerokość metalowej ramie będącej połączeniem dwóch współśrodkowych aluminiowych rur o przekroju kwadratowym z aluminiowymi ceownikami. Wypełnienie każdego frontu składa się z dwóch formatek wykonanych z płyty MDF o grubości 8 mm, zamocowanych w opisanej wyżej metalowej ramie.
Do połączenia elementów korpusu oraz do zamocowania frontów użyte są typowe dla mebli kuchennych łączniki i zawiasy. W meblu można zastosować typowe akcesoria i uchwyty meblowe.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Technologia powstała na skutek istniejącej potrzeby eliminacji podstawowych trudności związanych z użytkowaniem typowych wielomodułowych mebli, które stanowią elementy zabudowy meblarskiej. Pierwszym z przykładów jest niemożność zmiany proporcji wewnętrznych podziałów (zmiany szerokości modułów) w stojącej szafce wielosekcyjnej, co utrudnia przeorganizowanie przestrzeni wewnętrznych. Kolejny element jest związany z podwójną grubością ścianek środkowych. Szafka wielomodułowa jest złożona z modułów, które konstrukcyjnie stanowią osobne jednostki meblarskie. Każdy taki moduł ma po dwie ścianki boczne o grubości zwykle 16 lub 18 mm. Powoduje to niekorzystną stratę przestrzeni wewnętrznej oraz niekorzystne nadmierne zużycie materiału płytowego. W celu eliminacji danych trudności, powstało rozwiązanie w postaci mebla z regulowanymi szerokościami i zmienną liczbą sekcji według wynalazku podzielony jest na sekcje umożliwiające wielokrotną modyfikację ich szerokości i/lub zmianę liczby, bez zmiany lub ze zmianą całkowitej gabarytowej szerokości mebla, bez użycia narzędzi.

Zastosowanie rynkowe

Technologa jest przeznaczona dla podmiotów z branży meblarskiej, a w szczególności producentów mebli kuchennych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 8

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 24 lutego 2023 14:01

Wróć na stronę "Bazy"