Baza technologii
Metoda przetworzenia odpadowego strumienia z procesu utleniania cykloheksanu
Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej
Opis technologii / usługi
Przemysłowo cykloheksan utlenia się do mieszaniny cykloheksanonu i cykloheksanolu (K/A), przetwarzanej następnie do cykloheksanonu wysokiej czystości, który stanowi niezwykle istotny półprodukt chemiczny. Większość (ponad 90%) mieszaniny cykloheksanonu i cykloheksanolu wykorzystuje się do otrzymania kwasu adypinowego (AA) i kaprolaktamu. Globalnie produkuje się ok. 2,7 mln t/rok kwasu adypinowego, z czego ponad 50% wykorzystuje się do produkcji nylonu 66, z którego wytwarza się włókna syntetyczne, o bardzo duzej wytrzymałości, wykorzystywane do produkcji dzianin, tkanin, lin, żyłek, itp. Pozostałą część kwasu adypinowego wykorzystuje się do produkcji wypełniaczy, wosków, kosmetyków lub jako dodatek do papieru i zywności. Niniejsza technologia rozwiązuje problem, jak w ekonomicznie uzasadniony sposób zagospodarować frakcję odpadowa z technologii utleniania cykloheksanu.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
- zastosowanie frakcji odpadowej jako surowca - zastosowanie powietrza jako czynnika utleniającego - wyeliminowanie problemu emisji podtlenku azotu
Zastosowanie rynkowe
Technologia ta może być wykorzystana w zakładach chemicznych lub petrochemicznych produkujacych cykloheksanon na drodze utleniania cykloheksanu. Kwas adypinowy jest cennym produktem i półproduktem. Można go przerobić do Nylonu 66 znajdującego zastosowanie w produkcji żywic, włókien przemysłowych BCF, włókien cietych i tekstylnych. Możliwe jest również jego zastosowanie w produkcji wypełniaczy, wosków, papieru, kosmetyków i żywności.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej
NIP: 6310200736
Kraj: Polska