Baza technologii


Logo wpisu Metoda przetworzenia odpadowego strumienia z procesu utleniania cykloheksanu

Metoda przetworzenia odpadowego strumienia z procesu utleniania cykloheksanu

Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

Opis technologii / usługi

Przemysłowo cykloheksan utlenia się do mieszaniny cykloheksanonu i cykloheksanolu (K/A), przetwarzanej następnie do cykloheksanonu wysokiej czystości, który stanowi niezwykle istotny półprodukt chemiczny. Większość (ponad 90%) mieszaniny cykloheksanonu i cykloheksanolu wykorzystuje się do otrzymania kwasu adypinowego (AA) i kaprolaktamu. Globalnie produkuje się ok. 2,7 mln t/rok kwasu adypinowego, z czego ponad 50% wykorzystuje się do produkcji nylonu 66, z którego wytwarza się włókna syntetyczne, o bardzo duzej wytrzymałości, wykorzystywane do produkcji dzianin, tkanin, lin, żyłek, itp. Pozostałą część kwasu adypinowego wykorzystuje się do produkcji wypełniaczy, wosków, kosmetyków lub jako dodatek do papieru i zywności. Niniejsza technologia rozwiązuje problem, jak w ekonomicznie uzasadniony sposób zagospodarować frakcję odpadowa z technologii utleniania cykloheksanu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

- zastosowanie frakcji odpadowej jako surowca - zastosowanie powietrza jako czynnika utleniającego - wyeliminowanie problemu emisji podtlenku azotu

Zastosowanie rynkowe

Technologia ta może być wykorzystana w zakładach chemicznych lub petrochemicznych produkujacych cykloheksanon na drodze utleniania cykloheksanu. Kwas adypinowy jest cennym produktem i półproduktem. Można go przerobić do Nylonu 66 znajdującego zastosowanie w produkcji żywic, włókien przemysłowych BCF, włókien cietych i tekstylnych. Możliwe jest również jego zastosowanie w produkcji wypełniaczy, wosków, papieru, kosmetyków i żywności.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

NIP: 6310200736

Kraj: Polska

Adres www: http://www.citt.polsl.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"