Baza technologii


Logo wpisu Metoda separacji mechanicznej włókien naturalnych

Metoda separacji mechanicznej włókien naturalnych

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Opis technologii / usługi

Przedmiotem transferu technologii jest licencja oparta na patencie dotyczącym procesu produkcyjnego mechanicznego wydzielania włókien naturalnych, rozdrobnionych zroszonych lub nie roszonych łodyg roślin włóknistych, zwłaszcza włókien lnu i konopi, w jednoczesnym procesie międlenia i rozdrabniania. Jednoczesnemu procesowi międlenia i rozdrabniania włókien na odcinki o określonych długościach poddaje się łodygi roślin włóknistych, ułożone równolegle do siebie, które przesuwa się pomiędzy wałkami podającymi w kierunku powierzchni zewnętrznej obracającego się walca, zaopatrzonej w wystające elementy szarpiące. Uzyskuje się mieszaninę splątanych włókien naturalnych oraz fragmentów zdrewniałych części łodyg, które poddaje się dalszemu procesowi obróbki mechanicznej. Możliwe jest też zawarcie umowy produkcyjnej (podwykonawczej) na zlecenie partnera rynkowego.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaletą rozwiązania jest skrócenie czasu wydzielania włókien naturalnych dzięki równoległemu przeprowadzeniu kilku procesów technologicznych. Krótszy czas uzyskania włókien o określonych parametrach bezpośrednio przekłada się na niższe koszty produkcji i niższe zużycie energii.

Zastosowanie rynkowe

Otrzymane sposobem według wynalazku włókno może być stosowane w różnych gałęziach przemysłu między innymi w przemyśle włókienniczym do przędzenia z dowolnymi naturalnymi lub syntetycznymi włóknami, do produkcji materiałów kompozytowych, mat izolacyjnych lub wyciszających oraz w przemyśle papierniczym, bezpośrednio jako surowiec celulozowy.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

NIP: 7811830940

Adres www: http://www.iwnirz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"