Baza technologii


Logo wpisu Narzędzie skrawające obrotowe

Narzędzie skrawające obrotowe

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Narzędzie skrawające obrotowe, które można stosować na obrabiarkach typu centrum obróbcze z co najmniej trzema osiami sterowanymi i napędzanym wrzecionem narzędziowym lub innych obrabiarkach sterowanych numerycznie lub ręcznie uzbrojonych w specjalne przystawki do mocowania i napędu narzędzia. Rys.1 Narzędzie skrawające obrotowe Narzędzie skrawające obrotowe zbudowane z części roboczej wyposażonej w ostrza i uchwyt charakteryzuje się tym, że ma ostrze lub ostrza frezujące (2) oraz ostrze toczące (3-tylko jedno takie ostrze) rozmieszczone od czoła narzędzia lub pomiędzy ostrzem lub ostrzami frezującymi a uchwytem (1). Ostrza frezujące i toczące narzędzia zdejmują naddatek gdy przedmiot i narzędzie obracają się i jednocześnie przemieszczają się względnie ruchem posuwowym. Dzięki zaproponowanej konstrukcji narzędzia podczas pracy nie będzie występowała potrzeba wymiany kolejnego narzędzia w złożonym procesie technologicznym - wystarczy zmienić tryb pracy z toczenia na frezowanie. Dodatkowo zużycie ostrzy frezujących czy ostrza toczącego narzędzia nie wyłącza z pracy pozostałej części narzędzia. Ostrza frezujące narzędzia mogą obok typowych procesów obróbki ( frezowania ) wykonywać również części obrotowe na drodze znanego procesu freztoczenia, w którym przedmiot i narzędzie obracają się i jednocześnie przemieszczają się względnie ruchem posuwowym. ASPEKT INNOWACYJNY Zastosowanie ostrzy frezujących i ostrza toczącego w jednym narzędziu. Istnieje możliwość wykonania narzędzia jako jednolitego lub rozłącznego elementu – w zależności od potrzeb. Ostrze toczące połączone może być z ostrzem frezującym i/lub uchwytem rozłącznie lub nierozłącznie. Istnieje możliwość wykonania narzędzia z różnych materiałów, m.in. ze stali czy z ceramiki.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zastosowanie narzędzia: znacząco skraca czas wymagany na wykonanie poszczególnych prac, zmniejsza koszt realizacji prac, zmniejsza koszt narzędzi, zwiększa trwałości narzędzia, pozwala na jego wykorzystanie w dwóch sposobach obróbki klasycznego frezowania i nowoczesnego toczenia.

Zastosowanie rynkowe

Przemysł maszynowy, przemysł obróbki skrawaniem części z różnorodnych materiałów konstrukcyjnych (stale, staliwa, żeliwa, drewno, tworzywa).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

Nie dotyczy

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"