Baza technologii


Logo wpisu Niechemiczne, katalityczne zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

Niechemiczne, katalityczne zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

Innovenergy sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Niechemiczna katalityczna metoda zapobiegania powstawaniu kamienia kotłowego dzięki składowi zastosowanego stopu, z którego wykonany jest umieszczony wewnątrz rury mikser statyczny, wykorzystuje energię burzliwego przepływu wody do zmiany aktywności jonowej jonów węglanowych. Po przejściu przez urządzenie, woda zachowuje się (przy niezmienionej twardości) jak roztwór o 10 krotnie mniejszym stężeniu rozpuszczonych minerałów (TDS), czyli o radykalnie zmniejszonym potencjale wytrącania węglanu wapnia. W sytuacji, w której dojdzie jednak do wytrącenia węglanu wapnia, następuje ono w formie bezpiecznego dla urządzeń i nie tworzącego nacieków aragonitu, a nie kalcytu ("kamienia kotłowego"). Dodatkowo, cienka powłoka aragonitu, jaka tworzy się w rurach stalowych, stanowi korzystną warstwę antykorozyjną.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

1 mm kamienia kotłowego w instalacji to wg badań The Carbon Trust przynajmniej 7% strat energii. Zastosowanie całkowicie bezobsługowych urządzeń odkamieniających pozwala skutecznie zapobiegać osadzaniu się kamienia kotłowego w rurach i stopniowo usuwać już osadzony kamień. Technologia nie wymaga stosowania jakichkowiek dodatków chemicznych, zasilania, ani części zamiennych. Łatwy montaż polega na wymianie fragmentu rury na urządzenie odkamieniające. Technologia pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności w kosztach eksploatacyjnych instalacji, przedłużenia ich czasu eksploatacji oraz efektywności energetycznej systemów grzewczych oraz zaopatrzenia w wodę pitną. Urządzenia mogą być stosowane zarówno na ujęciach wody surowej, jak i w obiegach pierwotnych i wtórnych. Gwarancja producenta to 10 lat.

Zastosowanie rynkowe

Próby przemysłowe w MZEC Świdnica przeprowadzone pod kierunkiem pracowników Zakładu Inżynierii Chemicznej PWr, urządzenie funkcjonujące nieprzerwanie od 2 lat na głównym ujęciu wody. Układ chłodzenia wody u producenta opakowań farmaceutycznych - 3 urządzenia 1/2". Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani Wrocław ujęcie wody zimnej (pitnej i użytkowej) przed wymiennikiem ciepła w budynku wielorodzinnym (5 klatek schodowych, 5 kondygnacji, 60 mieszkań, 140 mieszkańców) - urządzenie 3/4".

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Innovenergy sp. z o.o.

NIP: 8943038658

Adres www: http://www.innovenergy.eu

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"