Baza technologii


Logo wpisu Nowa pochodna lupeolu

Nowa pochodna lupeolu

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest nowy związek biologicznie aktywny, pozyskany w wyniku modyfikacji struktury lupeolu, naturalnego alkoholu triterpenowego występującego w korze brzozy. Jak wskazują wyniki testów in vitro z udziałem hodowli komórkowej skóry ludzkiej, otrzymana substancja charakteryzuje się zdolnością do inicjacji procesów odbudowy komórek skóry. Pochodna ta jest aktywna w stosunku do fibroblastów, jak i keratynocytów, wpływając na znaczne przyspieszenie procesu odbudowy uszkodzeń skóry. Ponadto, otrzymany związek wykazuje zdolność do neutralizacji wolnych rodników, które są główną przyczyną postępującego procesu starzenia się skóry. Co istotne, substancja ta nie wykazuje potencjału drażniącego w stosunku do komórek skóry. Pochodną lupeolu otrzymują się w wyniku jednoetapowej syntezy, prowadzonej w sposób ekologiczny i nie wymagający zastosowania specjalistycznej aparatury laboratoryjnej. Opisana pochodna może znaleźć zastosowanie jako składnik aktywny preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców, do pielęgnacji, regeneracji i poprawy stanu skóry.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

-Przedstawiany preparat zawiera innowacyjną cząsteczkę zdecydowanie przewyższy efektywność działania dostępnych kosmetyków intensywnie regenerujących. -Mechanizm działania nowej cząsteczki jest odmienny niż składników recepturowych dostępnych na rynku preparatów -Technologia wytwarzania nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, nie licząc środków na zakup surowców

Zastosowanie rynkowe

Składnik aktywny preparatów do pielęgnacji i regeneracji skóry po oparzeniach, podrażnionej, uszkodzonej) -firma kosmetyczna (preparaty do pielęgnacji skóry ciała i twarzy) -firma farmaceutyczna (środki przeznaczone do leczenia poparzeń skóry np. onkokosmetyki)

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

NIP: 6750006257

Adres www: http://www.pk.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Inna forma ochrony:
None

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"