Baza technologii

Obrazowanie hiperspektralnego w zarządzaniu infrastrukturą drogową
Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej
Opis technologii / usługi
Rozwiązanie zakłada wykorzystanie obrazowania hiperspektralnego w automatyzacji przeglądów obiektów mostowych. Zastosowanie technologii obrazowania hiperspektralnego umożliwia między innymi wykrycie ognisk korozji betonu i stali niewidocznych gołym okiem w trakcie przeglądów okresowych oraz identyfikację ich intensywności bez konieczności pobierania próbek i badań laboratoryjnych. Zdjęcia pozyskane z kamer hiperspektralnych zamontowanych na stałe na obiekcie bądź stosowane w przeglądach z zastosowaniem pojazdów UAV analizowane są następnie poprzez sieci neuronowe klasyfikujące obiekty do remontu bądź szczegółowej ekspertyzy. Całość pobranych danych w trakcie przeglądu jest zapisywana w sposób graficzny na modelu BIM obiektu, umożliwiając ciągłą jego aktualizację oraz swobodny wgląd i przepływ informacji między jednostką przeprowadzającą przegląd, a zarządcą obiektu.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Obrazowanie hiperspektralne, mimo swojego potencjalnie szerokiego spektrum zastosowania, nie jest obecnie wykorzystywane do przeprowadzania przeglądów obiektów budowlanych, co czyni opisywana technologię innowacją na skalę światową. W porównaniu do obecnego systemu zarządzania infrastrukturą, przedstawione rozwiązanie w pełni eliminuje problemy związane z terenową dostępnością obiektu, warunkami pogodowymi oraz koniecznością angażowania w przeglądy obiektu zespołu wykwalifikowanych pracowników. Elementem innowacyjnym projektu jest automatyzacja przeglądów obiektów mostowych oraz zastosowanie obrazowania hiperspektralnego do oceny stanu obiektu tak ze względu na możliwość wystąpienia korozji jak i zanieczyszczeń naturalnych (roślinność, pyły) i antropomorficznych (np. graffiti). Kolejną innowacją jest zastosowanie kamer przeznaczonych do montażu na pojazdach UAV, o możliwych do programowania trasach przelotów oraz przeniesienie danych bezpośrednio na model BIM, co umożliwi automatyzację procesu przeprowadzania przeglądów obiektów mostowych.
Zastosowanie rynkowe
Z proponowanej technologii korzystać mogą zarządcy dróg i linii kolejowych wszystkich kategorii przy jednorazowym wkładzie własnym, a następnie niewielkich opłatach na utrzymanie systemu. Zmniejsza on zakres manualnego przeprowadzania przeglądów obiektów mostowych i związaną z nimi koniecznością m.in. organizacji przetargów na obsługę obiektów oraz okres i tempo prowadzonych prac. Przy zastosowaniu proponowanej technologii możliwe będzie (w zależności od możliwości finansowych zarządcy obiektu) utrzymywanie monitoringu ciągłego obiektu mostowego poprzez montaż kamer hiperspektralnych na stałe na obiekcie bądź włączenie obiektu do zautomatyzowanego systemu monitoringu z wykorzystaniem kamery zamontowanej na pojeździe UAV. System zakłada automatyczną analizę pozyskanych danych i odesłanie zarządcy obiektu gotowego raportu zawierającego opinię na temat konieczności podjęcia stosownych działań naprawczych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej
NIP: 6310200736
Kraj: Polska