Baza technologii


Logo wpisu Płaszczowy element konstrukcyjny.

Płaszczowy element konstrukcyjny.

Jerzy Hacia

Opis technologii / usługi

Element według wynalazku jest ciągłą bryłą nośną o kształcie ostrosłupa ściętego mającego za podstawę wielokąt foremny. Element stanowi wielowarstwowy płaszcz składający się z płaszcza wewnętrznego i zewnętrznego. Płaszcz zewnętrzny w stosunku do wewnętrznego ma dwukrotnie większą ilość ścian. Każdy płaszcz ma dwie połówki, które na krawędziach styku mają wzdłużne zamki łączące te połówki. W zależności od wymaganej wytrzymałości każdy z płaszczy może składać się z kolejnych warstw, przy czym obydwie połówki płaszczy i warstw tych płaszczy mają na wszystkich krawędziach, odpowiadających wierzchołkom podstawy, przetłoczenia analogiczne do przetłoczeń stanowiących wzdłużne zamki. Kolejne warstwy obrócone są względem siebie wokół osi wzdłużnej o 90o. Wszystkie lub wybrane wzdłużne komory w ścianach elementu wypełnia się pianką konstrukcyjną.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Płaszczowe elementy według wynalazku, przy wysokich wymaganiach wytrzymałościowych, wykonywane są jako dwa wielowarstwowe płaszcze z cienkich blach, co ułatwia krępowanie. Kształt zwiększa wytrzymałość konstrukcji przy minimalizacji jej wagi. Konstrukcje są składane z wykorzystaniem ich ukształtowania i zastosowania klei i wypełniaczy. Maksymalnie upraszcza to proces technologiczny eliminując operacje spawania. W konkurencyjnych cenach umożliwia zastosowanie wysokogatunkowych materiałów odpornych na korozje. Niska waga ułatwia transport. W przypadku zapotrzebowania umożliwia transport w częściach krótszych od wysokości gotowego produktu i montaż całości w miejscu przeznaczenia. Konstrukcja według wynalazku zapewnia jego wysoką wytrzymałość przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiału - jest lekka, samoistnie tłumi drgania.

Zastosowanie rynkowe

Element może zaistnieć samodzielnie jako słupek uliczny, słup oświetlenia parkowego i ulicznego, maszt oświetleniowy w tym także stadionowy. Może stanowić również komin w budownictwie jednorodzinnym, wielomieszkaniowym, w kotłowniach i halach fabrycznych, przy czym umożliwia odzyskiwanie dotychczas traconego ciepła spalin. Możliwe jest wykorzystanie elementu według wynalazku także jako struktura nośna konstrukcji stalowych pionowych i poziomych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"