Baza technologii


Logo wpisu Pianosilikaty

Pianosilikaty

Ipanterm sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Pianosilikaty to nieorganiczne materiały ekologiczne, niepalne, cechujące się niskim przewodnictwem termicznym. Wyróżnia je prosta metoda wytwarzania oraz możliwość wykorzystania ogólnie dostępnych substratów. W zależności od metody wytwarzania, możliwe jest uzyskanie produktów o właściwościach będących pewnym kompromisem między cechami ogniotrwałego materiału termoizolacyjnego (np. termoizolacje do zastosowań kriogenicznych i wysokotemperaturowych) i materiału konstrukcyjnego (np. brykiety) w praktycznie dowolnych kształtach. Cecha ta pozwala na implementacje pianosilikatów w różnych branżach przemysłu. Materiały te są również proekologiczne, ponieważ w dużej mierze mogą być wytwarzane z materiałów odpadowych, a w procesie produkcji wykorzystywane są tylko materiały nieorganiczne. Technologia chroniona jest 2 zgłoszeniami patentowymi (w tym PCT) i 2 patentami. Technologia nagrodzona została dwoma złotymi medalami na targach innowacyjności Brussels Innova (2011) oraz wyróżniona w konkursie Polski Produkt Przyszłości (2014).

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Pianosilikaty to lekki materiał izolacyjny, który cechuje niepalność i ekologiczność. Jako materiał izolacyjny posiada współczynnik przewodności cieplnej na poziomie 0,03-0,04 W/(m*K), masę około 0,1 g/cm3 oraz wytrzymuje temperaturę do 1200oC. Parametry te nie ulegają z czasem degradacji jak w przypadku izolatorów organicznych. Materiał posiada cechy hydrofobowe. Odbiorca otrzymuje materiał o przewodności cieplnej i masie zbliżonej do styropianu, ale niepalny, nie ulegający degeneracji, odporny na osadzanie się mikroorganizmów i wnikanie wilgoci. Dodatkowo to jego wyprodukowania można wykorzystać odpady.

Zastosowanie rynkowe

Izolacja w budownictwie wysokościowym i pokryciach dachów Kontaminacja szkodliwych odpadów Budownictwo przeciwpożarowe (np. drzwi ognioodporne) Wyściółka do kotłów, zbiorników i innych urządzeń Izolacja w ekstremalnych temperaturach Materiały biostatyczne, elektroekranujące (po odpowiednim wzbogaceniu)

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Ipanterm sp. z o.o.

NIP: 8992750090

Adres www: http://www.ipanterm.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"