Baza technologii
Pieczywo zbożowe i sposób wytwarzania pieczywa zbożowego typu „grissini”
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Opis technologii / usługi
Przedmiotem technologii jest pieczywo zbożowe typu grissini oraz sposób jego wytwarzania. Produkt końcowy zawiera w swoim składzie funkcjonalne dodatki pochodzące z makuchów wzbogaconych w wapń i isulinę. Należy dodać, iż dotychczasowo dany surowiec był wykorzystywany jedynie do pasz dla zwierząt hodowlanych. Stanowi on produkt uboczny tłoczenia oleju z nasion roślin oleistych. Pod względem wartości odżywczej jest bardzo cennym materiałem, charakteryzującym się wysoką zawartością białka i tłuszczów. Jest także źródłem błonnika oraz substancji mineralnych. Związki zawarte w makuchach są ważnymi z punktu widzenia żywieniowego, gdyż wpływają korzystnie m.in. na: perystaltykę jelit, odporność organizmu- wspomagając organizm także w wielu innych aspektach zdrowotnych, wspomagają obniżenie:
o IG żywności,
o masy ciała,
o poziomu cholesterolu i triacylogliceroli we krwi.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Opracowany produkt w postaci pieczywa zbożowego może stanowić składnik wielu potraw, w tym m.in. zup, gulaszy, czy przekąsek, których walory zwiększono dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wzbogacania materiału roślinnego w wapń.
Zastosowanie rynkowe
Koncepcja nowej linii produktowej żywności wzbogaconej w przyswajalne formy wapnia wpisuje się w trend związany ze zdrowym odżywianiem oraz profilaktyką osteoporozy. Wstępne badania ankietowe wskazują zapotrzebowanie na żywność, która oprócz postaci tradycyjnej potrawy będzie posiadać dodatkowe walory prozdrowotne.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Poznań, woj. wielkopolskie
Dane podmiotu
Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
NIP: 7770004960
Kraj: Polska