Baza technologii


Logo wpisu Praso przyczepa

Praso przyczepa

Ars Krzysztof Szorc

Opis technologii / usługi

Jest to maszyna rolnicza do pasz objętościowych /siano, słoma, sianokiszonka, kiszonka/. Maszyna podobnie jak przyczepa samo zbierająca podbiera z łąki lub pola masę, którą „sprasowuje” oraz formuje w bryłę /olbrzymią belę – okrągłą, obłą, wielokątną/ o gabarytach dopuszczonych do ruchu po drogach publicznych : średnica ok. 2,5 m, wysokość ok. 3m. Powoduje to że mieści się w niej ok. 10 bel okrągłych o średnicy 120 cm. I wadze nawet do 10 ton. Po jej uformowaniu przewozi „na sobie” do miejsca składowania gdzie maszyna zestawia z siebie przywiezioną super bele / maksymalnie jednorazowo może przewozić dwie superbele/. Taka maszyna jest jednocześnie prasą, przyczepą do przewozu bel, ale i wozem paszowym, bo w okresie skarmiania bel potrafi wykonać proces odwrotny tj. załadować z placu składowego superbele na siebie, przewieść ją do obory, a poprzez użycie freza zadać paszę prosto do koryt. To rozwiązanie zasadniczo zmienia technologię gromadzenia paszy przez rolników sprowadzając cały proces do zastosowania wyłącznie jednej maszyny tj. praso przyczepy sprzęgniętej z ciągnikiem. Tak więc cały proces obsługuje jeden człowiek /rolnik – traktorzysta/. Z procesu eliminowane są : prasa rolująca /belarka/ owijarka do foliowania bel z zestawem /ciągnik – tur/ do załadunku bel i przyczepę do ich przewożenia i ewentualnie wóz paszowy. Superbele mogą być foljowane w ten sposób, że zestawiane są na dno wywróconego olbrzymiego worka foliowego, który po ręcznym nawleczeniu na bele jest sklejany jak koperta, natomiast przez znajdujący się w nim wentyl zwrotny usuwane jest powietrze / wysysane sprężarką/. Rozwiązanie wydaje się atrakcyjne zarówno dla dużych gospodarstw jak i średnich, gdzie rolnik nie jest w stanie zatrudnić dodatkowych pracowników czy zakupić liczne maszyny potrzebne do zbioru paszy w obecnej technologii. Dodam że opisana maszyna realizuje system zagęszczania objętościowej masy w oparciu o zupełnie nowy sposób inny niż obecnie stosowany, tak więc realizuje warunek - posiadania nowej idei- , wymaganej do uzyskania pełnego patentu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Przedstawiona maszyna realizuje nową technologię zbioru gromadzenia, przewożenia, przechowywania, i zadawania pasz. Polega to na zastosowaniu jednej maszyny do wykonania powyższych prac zaspokajających potrzeby żywieniowe zwierząt w gospodarstwie. Proponowana technologia oparta o jedną maszynę jest dużo tańsza prostsza i wymaga jednoosobowej obsługi.

Zastosowanie rynkowe

Rozwiązanie skierowane jest do branży rolniczej, ale tez do szeroko pojętej gospodarki odpadami, które przedstawiona maszyna potrafi uformować w olbrzymie baloty wygodne do transportu na miejsce przeznaczenia.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Ars Krzysztof Szorc

NIP: 9661419634

Adres www: http://nan

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"