Baza technologii


Logo wpisu Produkcja ekologicznego oleju rzepakowego o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Produkcja ekologicznego oleju rzepakowego o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

Opis technologii / usługi

Technologią jest opatentowany sposób wytwarzania prozdrowotnego oleju jadalnego z rzepaku (Patent Krajowy nr 208504 oraz Patent Europejski EP 2222826), w którym do przerobu wybiera się nasiona odmian, zawierających ≤ 65% kwasu oleinowego, do 2% kwasu erukowego oraz określoną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Technologia zakłada odpowiednią czystość nasion w momencie zbioru, mierzoną ilością zanieczyszczeń użytecznych, w tym makro i mikro uszkodzeń oraz zanieczyszczeń organicznych. Nasiona przechowuje się pod określonym ciśnieniem, w określonej temperaturze oraz w atmosferze gazu obojętnego. Cały proces produkcji odbywa się bez dostępu światła i tlenu. Olej po oczyszczeniu poddaje się mikrobiologicznej ocenie jakości, a następnie jest on nalewany do opakowań nieprzepuszczających promieni świetlnych. Zgłoszenie patentowe nr P-397806 dokładnie określa sposób przechowywania nasion rzepaku i innych materiałów ziarnistych, aby spełniały wymagania stawiane procesowi produkcji określonymi w sposobie wytwarzania oleju. Zgłoszenie patentowe nr P-401881 obejmuje ochroną linię produkcji oleju. Linia składa się z urządzenia myjąco-suszącego, podajnika i dwóch tłoczni. Technologia (poziom 6-7) pozwala na produkcję oleju o charakterystycznym profilu kwasów tłuszczowych. Wśród olejów jadalnych dostępnych na rynku nie ma obecnie produktu o porównywalnych właściwościach.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Olej rzepakowy oprócz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera cenne barwniki. Odpowiednio produkowany olej rzepakowy stanowi kompletne i naturalne źródło substancji, takich jak beta karoteny, luteina, zeaksantyna, kwasy omega-3 oraz antyutleniacze. Walory oleju rzepakowego o właściwościach prozdrowotnych, wynikają z użycia surowca produkowanego ekologicznie, charakteryzującego się najwyższą czystością mikrobiologiczną, chemiczną oraz tłoczenia nasion rzepaku z zachowaniem rygorów ujętych wynalazkiem. W Polsce, oraz w innych krajach UE brak jest na rynku oleju o podobnej klasie. Dotyczy to również oliwy z oliwek. Potencjalny producent zyskuje szansę wprowadzenia na rynek nowego produktu o wyjątkowych walorach smakowych i odżywczych, popartych prozdrowotnym składem chemicznym. Mając na uwadze szybko rozwijający się rynek żywności ekologicznej, można wnioskować o zapotrzebowaniu na ten typ prozdrowotnego produktu ekologicznego. Z punktu widzenia konsumentów, produkt, ze względu na swój unikalny skład chemiczny, stanowi uzupełnienie diety w pożądany dla organizmu profil kwasów tłuszczowych. Ich zawartość przeciwdziała tworzeniu się wolnych rodników i nadtlenków. Ponadto substancje te wykazują właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe, wspomagają profilaktykę cukrzycy, nadciśnienia, niepłodności, zaćmy, katarakty, chorób Alzheimera i Parkinsona, stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów i wielu innych.

Zastosowanie rynkowe

Opracowana technologia oferuje gotowe rozwiązania technologiczne do zastosowania w procesie produkcji oleju rzepakowego, który charakteryzuje się unikalnym składem chemicznym o właściwościach prozdrowotnych. Olej rzepakowy ze względu na unikalny skład chemiczny jako środek spożywczy posiada specjalne właściwości prozdrowotne, które wykazano w opisie Zalety/korzyści z zastosowania technologii. Stosowany jako nutraceutyk ma za zadanie wzbogacenie diety co przyczynia się do prawidłowej funkcji organizmu i zachowania zdrowia.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

NIP: 9461824287

Adres www: http://bip.ipan.lublin.pl/

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Wynalazek
Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"