Baza technologii
Reaktywny modyfikator poli(kwasu mlekowego) i sposób wytwarzania reaktywnego modyfikatora poli(kwasu mlekowego)
Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku są reaktywne modyfikatory poli(kwasu mlekowego) i sposób wytwarzania reaktywnych modyfikatorów poli(kwasu mlekowego).
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
1. Wynalazek będzie stosowany w technologii przetwórstwa poli(kwasu mlekowego) (PLA), który jest polimerem biodegradowalnym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych i z tego względu jest najpoważniejszym kandydatem do częściowego zastąpienia niektórych polimerów pochodzenia petrochemicznego. 2. Wynalazek jest jednoskładnikowy a powoduje poprawę szeregu niekorzystnych właściwości PLA poprzez działanie na poziomie reakcji chemicznej z PLA oraz na poziomie oddziaływań fizycznych - tworzenie mieszalnych bądź heterofazowych mieszanin. 3. Przy wdrażaniu wynalazku jako materiały startowe można wykorzystać dostępne komercyjnie produkty polimerowe - elatyczne kopoliestry, produkowane 4. Możliwość znaczącej poprawy właściwości mechanicznych i użytkowych PLA poprzez wprowadzenie jednoskładnikowego dodatku na etapie przetwórstwa. Wiąże się to także z poszerzeniem obszaru aplikacyjnego PLA. 5. Łatwe przygotowania elastycznych odmian PLA metodą wytłaczania i wtrysku.
Zastosowanie rynkowe
Celem wynalazku było opracowanie reaktywnych modyfikatorów w celu otrzymania zmodyfikowanej, bardziej elastycznej i wytrzymałej formy PLA poprzez dodatek jednoskładnikowego addytywu w procesie przetwórstwa PLA. 1. Wynalazek będzie stosowany w technologii przetwórstwa poli(kwasu mlekowego) (PLA), który jest polimerem biodegradowalnym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych i z tego względu jest najpoważniejszym kandydatem do częściowego zastąpienia niektórych polimerów pochodzenia petrochemicznego (zgodnie z zaleceniami EU). 2. Wynalazek jest jednoskładnikowy a powoduje poprawę szeregu niekorzystnych właściwości PLA poprzez działanie na poziomie reakcji chemicznej z PLA oraz na poziomie oddziaływań fizycznych - tworzenie mieszalnych bądź heterofazowych mieszanin. 3. Przy wdrażaniu wynalazku jako materiały startowe można wykorzystać dostępne komercyjnie produkty polimerowe - elatyczne kopoliestry, produkowane np. przez BASF (Ecoflex), Showa Denko (Bionolle) etc. 4. Możliwość znaczącej poprawy właściwości mechanicznych i użytkowych PLA poprzez wprowadzenie jednoskładnikowego dodatku na etapie przetwórstwa. Wiąże się to także z poszerzeniem obszaru aplikacyjnego PLA. 5. Łatwe przygotowania elastycznych odmian PLA metodą wytłaczania i wtrysku. 6. Upowszechnienie metody kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej (ATRP) w procesach przemysłowych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
NIP: 7010360620