Baza technologii


Logo wpisu Regulator odpływu wody montowany na sieci drenarskiej

Regulator odpływu wody montowany na sieci drenarskiej

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Przedmiotem technologii jest ukośny regulator piętrzenia wody montowany, zarówno w sieci drenarskiej, jak i na urządzeniach otwartych (zastawki,mniejsze jazy) stanowi nieskomplikowane rozwiązanie techniczne, a zarazem praktyczne. Sterowanie piętrzeniem wody, lub usunięcie piętrzenia wody poprzez całkowite otwarcie światła budowli wymaga usunięcia pojedynczego elementu piętrzącego, bez konieczności unoszenia wszystkich lub części elementów, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych zastawkach szandorowych czy jazach dwudzielnych. Ten ostatni przypadek w szczególności stosowany jest na większych ciekach i kanałach melioracyjnych. Takie rozwiązanie oprócz konieczności zastosowania specjalnego mechanizmu do podnoszenia płyt, powoduje dodatkowo utrudniony pomiaru przepływu, wymagający rejestracji stanów wody przed jak i za budowlą. Jest to szczególnie istotne z ekonomicznego punktu widzenia, szczególnie w sytuacji kiedy obecny administrator wód śródlądowych, Wody Polskie będzie wymagał opomiarowania takich budowli. W przypadku nowej koncepcji regulatora tego problemu nie ma. Pomiar przepływu może być realizowany za pomocą prostych przelewów o ostrej krawędzi. W takim rozwiązaniu wymagane jest określenie warstwy wody przelewającej się przez przelew.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

W stosunku do typowych urządzeń piętrzących, zaopatrzonych w jedną prowadnicę, nowy regulator szandorowy wyposażony jest w indywidualny system prowadnic dla każdego z pojedynczych elementów piętrzących (płyt, desek, szandorów) co pozwala na niezależne podnoszenie lub obniżanie lustra wody.

Zastosowanie rynkowe

Przedmiotowy regulator piętrzenia wody wykorzystywany jest jako urządzenie do monitorowania stanu wody w urządzeniach drenarskich takich jak np. zastawki i mniejsze jazy oraz w sieci drenarskiej.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 3

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 9 marca 2023 13:00

Wróć na stronę "Bazy"