Baza technologii


Logo wpisu Robotyzacja paletyzacji – zastosowanie robotów przemysłowych do transportu, pakowania różnych asortymentów produkcji i innych czynności produkcyjnych

Robotyzacja paletyzacji – zastosowanie robotów przemysłowych do transportu, pakowania różnych asortymentów produkcji i innych czynności produkcyjnych

Krzysztof Lipiec

Opis technologii / usługi

Zrobotyzowana paletyzacja to układanie różnorodnych produktów w postaci pojedynczych sztuk lub produktów zapakowanych w opakowania zbiorcze na palecie w określony sposób przez robota przemysłowego wyposażonego najczęściej w specjalizowany chwytak. Zrobotyzowana paletyzacja jest obecnie wprost koniecznym procesem na wysokowydajnych przemysłowych liniach produkcyjnych. Zastosowanie robota przemysłowego do paletyzacji jest silnie uzasadnione szczególnie tam, gdzie pracownik byłby narażony na działanie szkodliwych warunków środowiskowych przy wykonywaniu monotonnych powtarzalnych prac polegających na przenoszeniu ciężarów.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Niezaprzeczalną zaletą robotów przemysłowych w paletyzacji jest ich elastyczność i możliwość szybszego przestawienia na inne gabaryty produktu w stosunku do standardowych paletyzatorów. Ten sam robot może paletyzować opakowania zbiorcze jak kartony, worki, tacki, jak również z tą samą łatwością puszki, butelki, znicze, beczki, wiaderka i wiele innych produktów o nietypowych kształtach. Na zrobotyzowanym stanowisku paletyzacyjnym można wykonywać kilka różnych operacji w tym samym czasie, np. paletyzować z kilku linii jednocześnie. Zrobotyzowana paletyzacja w zakładzie produkcyjnym pozwala: obniżyć koszty produkcji, zagwarantować odpowiednią do wymagań wydajność pakowania i wysyłki produktów, niezależnie od sytuacji kadrowej, produkować więcej i szybciej, przy ograniczeniu nakładów i strat, zwiększyć szybkości i precyzję pakowania i układania towarów, obniżyć koszty realizacji procesu pakowania i paletyzacji, obniżyć koszty produkcji, ułatwia przestawienie linii produkcyjnych na wytwarzanie innego rodzaju wyrobów, zmniejszyć zagrożenie utraty zdrowia przez pracowników, poprawić ogólny poziom bezpieczeństwa i higieny w zakładzie produkcyjnym, optymalizować zatrudnienie, produkować w trudnych warunkach środowiskowych (skrajne temperatury, wysoki stopień zapylenia, hałas), produkować w trybie ciągłym 24godziny/7dni w tygodniu, praktycznie bez konieczności uwzględniania dostępności siły roboczej.

Zastosowanie rynkowe

Systemy techniczne wykorzystujące konsolę sterującą do kontroli urządzeń systemów i instalacji przemysłowych i użytkowych, wprowadzania konfiguracji czy śledzenia sytuacji.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"