Baza technologii


Logo wpisu Rozproszona metoda optymalizacji wielkoskalowych światłowodowych sieci FTTH

Rozproszona metoda optymalizacji wielkoskalowych światłowodowych sieci FTTH

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Zaimplementowana metoda optymalizacyjna służy do projektowania dostępowych sieci FTTH. Aktualnie użytkownik dostarcza dane o dostępnej kanalizacji kablowej, cenach sprzętu, lokalizacji klientów, kosztach robocizny, a metoda zwraca zoptymalizowany plan realizacji podanych zapotrzebowań. Metoda sprawdza się dla miast wielkości Warszawy. Zoptymalizowany plan realizacji sieci jest zazwyczaj od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych tańszy od planu otrzymanego po zastosowaniu prostych metod inżynierskich, w zależności od skali projektu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Aktualnie pracujemy nad matematycznymi modelami MIP rozważanych problemów. Sukces w tym zakresie pozwoli nam reklamować proponowaną metodę, jako zwracającą rezultaty, które nie mogą znajdować się od optimum (teoretycznego i niemożliwego do osiągnięcia) nie dalej niż parę procent. Naszą metodę można zastosować samodzielnie, lub dołączyć do niej opcjonalny moduł korzystający z komercyjnych solverów MIP (np. CPLEX) dla użytkowników, którzy mogą sobie na takie oprogramowanie pozwolić. Zastosowanie automatycznej optymalizacji przy projektowaniu sieci pozwala na: przyspieszenie procesu planowania, efektywniejszą ocenę potencjalnych scenariuszy realizacji sieci, czy dostrzeżenie możliwości redukcji kosztów sieci, których ludzkie oko nie ma szans dostrzec ze względu na rozmiar i skomplikowanie rozważanych projektów.

Zastosowanie rynkowe

Metoda minimalizuje koszt wdrożenia światłowodowej sieci dostępowej FTTH poprzez odpowiedni dobór lokalizacji central, tras kabli magistralnych i dostępowych, oraz zainstalowanego sprzętu pasywnego i aktywnego. Metoda może być zastosowana zarówno do planowania sieci, jak i szacowania kosztów. W skali dużego miasta oszczędności wynikające z zastosowania metody w porównaniu z zastosowaniem prostych reguł inżynieryjnych wynieść mogą kilka milionów złotych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Strzeżone know-how
Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"