Baza technologii


Logo wpisu Sekwencyjny falownik dwuczęstotliwościowy (S-2F) do nagrzewania indukcyjnego z tranzystorami SiC MOSFET

Sekwencyjny falownik dwuczęstotliwościowy (S-2F) do nagrzewania indukcyjnego z tranzystorami SiC MOSFET

Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

Opis technologii / usługi

Generator dwuczęstotliwościowy (2F) wykorzystywany jest do nagrzewania indukcyjnego i hartowania elementów o skomplikowanych kształtach np. kół zębatych. Prądy średniej i wysokiej częstotliwości (MF, HF) nagrzewają odpowiednio: wręby koła i powierzchnię zębó . Ale dopiero odpowiednie współdziałanie (równoczene lub sekwencyjne) prądów MF i HF daje prawidłowo nagrzany a potem zahartowany kontur koła zębatego. Elementy hartowane to nie tylko koła zębate ale inne, newralgiczne, metalowe części maszyn o skomplikowanych kształtach.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Sekwencyjne nagrzewanie dwuczęstotliwościowe S-2F charakteryzuje się tym, iz w jednym wzbudniku nagrzewa się element najpierw prądem MF, a następnie prądem HF, bez konieczności przemieszczania ze wzbudnika MF do HF w czasie, którego występują niekorzystne zjawiska, np. spadek temperatury elementu. Rozwiązanie gwarantuje poprawny efekt technologiczny, a proponowany falownik/generator jest 2-3 razy tańszy i prostszy w budowie niż generator jednoczesny 2F oferowany przez znanych producentów światowych.

Zastosowanie rynkowe

Technologia nagrzewania indukcyjnego 2F i hartowania jest stosowana w innowacyjnej technologii przetwórstwa metali, w tym przy kształtowaniu struktury i właściwości metodami obróbki cieplnej. elementy obrabiane/hartowane to newralgiczne, metalowe części maszyn o złożonych kształtach. Technologia rozwiązuje/upraszcza problem hartowania obwiedniowego elementów metalowych o złożonych kształtach. rynkowe zastosowanie generatora polega np. na instalacji generatora S-2F w profesjonalnych hartowniach 2F, stanowiąc główny podzespół takiej hartowni.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

NIP: 6310200736

Kraj: Polska

Adres www: http://www.citt.polsl.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 19 października 2023 00:54

Wróć na stronę "Bazy"