Baza technologii


Logo wpisu Silnik wielocylindrowy zwłaszcza na sprężone gazy lub spalinowy wewnętrznego spalania ze zmiennym stopniem sprężania

Silnik wielocylindrowy zwłaszcza na sprężone gazy lub spalinowy wewnętrznego spalania ze zmiennym stopniem sprężania

Dariusz Wójtowicz

Opis technologii / usługi

Silnik toroidalny wielocylindrowy dwutłokowy, mający zastosowanie jak obecne silniki tłokowe wewnętrznego spalania i zasilane gazem pod ciśnieniem. Rozwiązuje problem budowy silników dwutłokowych z dwoma wałami korbowymi lub rozbudowanymi układami korbowo-tłokowymi. Proponowana konstrukcja oparta jest na jednym wale korbowym i opatentowanym prostym połączeniu tłoków pomocniczych pracujących w tym samym cylindrze co tłoki główne. Cechą główną jest wysoki stopień przetwarzania ciśnienia gazów roboczych na moment obrotowy. Pracujący pierwszy prototyp silnika na sprężonym powietrzu potwierdza możliwość zużycia o około 35% mniej gazu roboczego w stosunku do obecnie dostępnych siników tłokowych, przy generowaniu tej samej mocy na wale. Prototyp przebadano na stanowisku pomiarowo- badawczym Politechniki.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Wysoką sprawnością ogólną, zmniejszonym o około 35% zużyciem gazów roboczych, co powinno przełożyć się na podobną oszczędność w zużyciu paliw przy zastosowaniu spalania wewnętrznego. Możliwość zastosowania nowych metod zasilania z możliwością spalania wszelkich paliw gazowych i płynnych. Wysoko momemtowy wolno obrotowy silnik, który nie potrzebuje turbodoładowania.

Zastosowanie rynkowe

Zbieżne z zastosowaniem obecnych silników tłokowych. Głównie do napędu maszyn rolniczych wolnobieżnych i budowlanych. Przemysł motoryzacyjny do napędu samochów.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

TRL 6

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"