Baza technologii


Logo wpisu Smart cloth = Inteligentna tkanina (smc)

Smart cloth = Inteligentna tkanina (smc)

Halina Jaskuła

Opis technologii / usługi

SMC to połączenie elektroniki z tekstyliami, dzięki któremu będzie można stworzyć modne, funkcjonalne i wygodne ubrania do codziennego użytku dla sportowców, miłośników wypoczynku w naturze, dla domu i służby zdrowia. Twórcy technologii SMC dążą do wykorzystania jej w życiu codziennym. Inteligentne materiały to mariaż technologii z odzieżą. Coraz więcej codziennych przedmiotów ma łączność z Internetem. Teraz również ubrania będą mieć tę możliwość. Technologia SMC pozwala na łączenie się z Internetem za pomocą odzieży od koszuli po bieliznę. Technologia SMC wykorzystuje włóczki lub nici zrobione z nierdzewnej stali, z których można szyć modne, wygodne, lekkie i łatwe w praniu ubrania. Użycie tych materiałów w ubraniach jest różne w zależności od potrzeb klienta. A są to materiały przewodzące wykonane z włókien, włóczki i nici, które są odporne na zużycie, wielokrotne pranie, pot lub tarcie. Aby zapewnić najwyższą jakość produktu, używamy tylko najlepszych materiałów oraz przykładamy dużą wagę do procesu kontroli jakości, aby produkt był bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

SMC to tkanina z wartością dodaną. “Rewolucyjność Inteligentnych Tkanin polega na nie spotykanych dotąd możliwościach, które pozwolą ubraniom się przekształcać, przewodzić energię, służyć do komunikacji a nawet rosnąć”. Technologie SMC są badane od 10 lat przez naukowców amerykańskich, którzy przyglądali się możliwościom monitorowania i kontrolowania ludzkiego organizmu przez zwykłe ubrania, jak podkoszulki, koszule itp. Udało się im znaleźć sposób na wykorzystanie Wi-Fi oraz Bluethooth, które poprzez łączenie się z ubraniem, przekazują ważne informacje o ciele na tablety lub smartfony. Ubrania te znalazły w pierwszej kolejności zastosowanie dla sportowców oraz ludzi starszych. Technologie SMC oferują ciągły komputerowy monitoring i analizę organizmu w warunkach domowych, przyczyniając się do poprawy zdrowia społeczeństw oraz lepszych wyników sportowych. Ubrania tego typu mogą ratować życie poprzez wczesne wykrywanie np. zatorów w tętnicach. Przykłady: Technologia SMC to wygodne i modne ubrania. Wszyte zaawansowane technicznie urządzenia nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu i stworzeniu modnego i praktycznego kroju.

Zastosowanie rynkowe

Telekomunikacja-ICT - Trener może obserwować sportowców podczas treningu lub zawodów i może zoptymalizować trening zgodnie z aktualną dyspozycją zawodników. Stan zdrowia osób starszych i chorych może być stale monitorowany przez lekarzy i pielęgniarki. Bez oddzielnych punktowych badań będzie można cały czas sprawdzać tętno, temperaturę itd.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"