Baza technologii


Logo wpisu Sposób i układ do monitorowania częstotliwości oddechu

Sposób i układ do monitorowania częstotliwości oddechu

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Opis technologii / usługi

STAN OBECNY Monitorowanie czynności oddechowych stanowi podstawę ratownictwa medycznego, jest często wykorzystywane w naukach o sporcie – w trakcie lub po wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Kontrola respiracji szczególnie istotna jest w przypadku chorób układu oddechowego, tj. astmy. Na rynku znane są układy monitorujące parametry oddechu, w których wykorzystuje się pomiar: sygnałów akustycznych, przyspieszenia, zmian temperatury, pojemności, rezystancji, ciśnienia, wilgotności, efektu magneto-elastycznego czy przepływu gazu. Dotychczasowe metody wykorzystywały również zjawisko mikro-kondensacji, które znalazło zastosowanie szczególnie w badaniu oddechu podczas snu. NOWE PODEJŚCIE DO ROZWIĄZANIA Dotychczas znane rozwiązania umożliwiały monitorowanie jednocześnie częstotliwości i siły oddechu, choć nie zawsze istnieje potrzeba monitorowania obydwu parametrów. Wiele informacji o kondycji organizmu dostarcza już sam pomiar częstotliwości oddechu. Zgłoszone rozwiązanie pozwala na uzyskanie sygnału, który jest prostszy w dalszym przetwarzaniu i który można wprowadzać bezpośrednio do wejść binarnych układów cyfrowych. Obecnie realizowane są testy nowej, zmniejszonej wersji czujnika wraz z torem bezprzewodowej transmisji danych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zgłoszone rozwiązanie posiada szereg zalet w stosunku do rozwiązań znanych na rynku, w tym m.in.: prostą konstrukcję układu, łatwe dopasowanie form formy sygnału dla urządzeń cyfrowych i przetwarzania binarnego, dużą amplitudę sygnału wyjściowego, krótki czas reakcji układu, możliwość niesymetrycznego zasilania bateryjnego, niski pobór energii, niskie koszty produkcji, możliwość realizacji czujnika w postaci układu scalonego (na przykład ze wzmacniaczem).

Zastosowanie rynkowe

Zgłoszone rozwiązanie może znaleźć zastosowanie głównie w medycynie, inżynierii biomedycznej, sensoryce oraz biosensoryce, naukach o sporcie i badaniach układu oddechowego.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Śląski w Katowicach

NIP: 6340197134

Adres www: http://www.transfer.us.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"