Baza technologii


Logo wpisu Sposób mechanicznej obróbki włókien naturalnych

Sposób mechanicznej obróbki włókien naturalnych

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest sposób mechanicznego wydzielania włókien naturalnych, rozdrobnionych z roszonych lub nie roszonych łodyg roślin włóknistych, zwłaszcza włókien lnu i konopi, w jednoczesnym procesie międlenia i rozdrabniania. Jednoczesnemu procesowi międlenia i rozdrabniania włókien na odcinki o określonych długościach poddaje się łodygi roślin włóknistych, ułożone równolegle do siebie, które przesuwa się pomiędzy wałkami podającymi w kierunku powierzchni zewnętrznej obracającego się walca, zaopatrzonej w wystające elementy szarpiące. Uzyskuje się mieszaninę splątanych włókien naturalnych oraz fragmentów zdrewniałych części łodyg, które poddaje się procesowi trzepania i oddzielania włókien. W jednym cyklu produkcyjnym międlenia i rozdrabniania, po usunięciu zdrewniałych części roślin uzyskuje się produkt, który może być stosowany jako surowiec do przędzenia w tradycyjny sposób lub w mieszankach razem z innymi włóknami naturalnymi jak wełna lub bawełna.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Materiał włóknisty otrzymany sposobem według wynalazku jest bardzo dobrym surowcem służącym do produkcji materiałów kompozytowych z tworzywami sztucznymi.

Zastosowanie rynkowe

Otrzymane sposobem według wynalazku włókno może być stosowane w różnych gałęziach przemysłu między innymi w produkcji kompozytów, jako tani i naturalny składnik. Może być wykorzystany w branży meblarskiej, szkutnictwie i materiałów dla lekkich konstrukcji np. ogrodowych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

NIP: 7811830940

Adres www: http://www.iwnirz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"