Baza technologii

Sposób otrzymywania 2-etyloheksanianów wapnia, magnezu i cynku
Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
W dotychczas znanych sposobach wytwarzania karboksylanów wapnia, magnezu i cynku stosowane są reagenty generujące niekorzystne produkty (tj. woda lub chlorowodór). Opracowana metoda prowadzi do karboksylanów o wysokiej czystości z dużymi wydajnościami. Produktem powstającym w reakcji jest wodór, który nie wpływa negatywnie na jakość karboksylanu.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Kwas 2-etylloheksanowy jest kwasem słabym i w bezpośredniej reakcji z wapniem, magnezem i cynkiem konieczna jest dodatkowa aktywacja lub użycie nadmiaru kwasu. Zarówno pozostałości aktywatora, jak i kwasu szkodzą polimeryzacji laktydu, a ich obecność nie pozwala na wykorzystywanie produktu w wielu zastosowaniach biomedycznych. Istotne jest także to, że cena metalu jest niższa w stosunku do tlenku czy chlorku o około 20%, co czyni proces bardziej ekonomicznym. Prowadzenie procesu w rozpuszczalniku aromatycznym pozwala na łatwe i szybkie wydzielenie produktu z wysoką czystością i wydajnością.
Zastosowanie rynkowe
W dotychczas znanych sposobach wytwarzania polilaktydu używany jest powierzechnie 2-etylohekasanian cyny(II), który pozostając w polimerze wyklucza stosowanie go do celów biomedycznych. Karboksylany wapnia, magnezu i cynku mogą znaleźć zastosowanie jako biozgodne katalizatory polimeryzacji laktydu. Wytworzony w ten sposób polilaktyd może być stosowany do produkcji leków o przedłużonym działaniu.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
NIP: 7010360620