Baza technologii

Sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Opis technologii
Innowacyjna technologia wykorzystująca słomę rzepakową. Kompozyt termoplastyczny z wypełnieniem w postaci słomy rzepakowej jest wynalazkiem, który dotyczy kompozytu zawierającego matrycę zawierającą co najmniej jeden rodzaj polimeru termoplastycznego oraz wypełniacz w postaci słomy rzepakowej.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Korzyści stosowania kompozytu to przede wszystkim możliwość uzyskania nowego, innowacyjnego materiału, który ma wiele zalet: (i) wypełnienie słomą rzepakową pozwala uzyskać materiał lżejszy od czystego tworzywa, (ii) niższe koszty - zastąpienie części czystego tworzywa wypełnieniem w postaci słomy rzepakowej umożliwia otrzymanie materiału o podobnych właściwościach, ale w niższej cenie. Dodatkowe zalety kompozytu to: (i) mniejsze wydzielanie ciepła przy spalaniu w porównaniu do czystego polipropylenu - bezpieczniejszy materiał w warunkach pożarowych, (ii) łatwe i bezpieczne przetwarzanie na standardowych maszynach - niskie koszty przetwórstwa, (iii) dobre właściwości utylizacji termicznej - niskie koszty utylizacji (iv) lepsze parametry tłumienia dźwięku i zwiększona odporność na wilgoć w stosunku do czystego polipropylenu - lepsze zastosowanie w warunkach budowlanych.
Zastosowanie rynkowe
W branży chemicznej technologia znajduje zastosowanie w barierach ochronnych przy autostradach oraz ekranach wygłuszających. W przemyśle elektromaszynowym technologia ta znajduje zastosowanie w częściach samochodowych. W budownictwie możliwość zastosowania np. jako płyt wypełniających lub konstrukcyjnych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
NIP: 7811830940