Baza technologii


Logo wpisu Sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej

Sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Opis technologii / usługi

Innowacyjna technologia wykorzystująca słomę rzepakową. Kompozyt termoplastyczny z wypełnieniem w postaci słomy rzepakowej jest wynalazkiem, który dotyczy kompozytu zawierającego matrycę zawierającą co najmniej jeden rodzaj polimeru termoplastycznego oraz wypełniacz w postaci słomy rzepakowej.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Korzyści stosowania kompozytu to przede wszystkim możliwość uzyskania nowego, innowacyjnego materiału, który ma wiele zalet: (i) wypełnienie słomą rzepakową pozwala uzyskać materiał lżejszy od czystego tworzywa, (ii) niższe koszty - zastąpienie części czystego tworzywa wypełnieniem w postaci słomy rzepakowej umożliwia otrzymanie materiału o podobnych właściwościach, ale w niższej cenie. Dodatkowe zalety kompozytu to: (i) mniejsze wydzielanie ciepła przy spalaniu w porównaniu do czystego polipropylenu - bezpieczniejszy materiał w warunkach pożarowych, (ii) łatwe i bezpieczne przetwarzanie na standardowych maszynach - niskie koszty przetwórstwa, (iii) dobre właściwości utylizacji termicznej - niskie koszty utylizacji (iv) lepsze parametry tłumienia dźwięku i zwiększona odporność na wilgoć w stosunku do czystego polipropylenu - lepsze zastosowanie w warunkach budowlanych.

Zastosowanie rynkowe

W branży chemicznej technologia znajduje zastosowanie w barierach ochronnych przy autostradach oraz ekranach wygłuszających. W przemyśle elektromaszynowym technologia ta znajduje zastosowanie w częściach samochodowych. W budownictwie możliwość zastosowania np. jako płyt wypełniających lub konstrukcyjnych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

NIP: 7811830940

Adres www: http://www.iwnirz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"