Baza technologii

Sposób otrzymywania koncentratów z rudy blendowej zwłaszcza rudy o zróżnicowanych aktywnościach flotacyjnych jej minerałów i zwiększonym udziale ziaren najdrobniejszych
Instytut Metali Nieżelaznych
Opis technologii / usługi
Wynalazek dotyczy zagadnienia wytworzenia koncentratu blendy cynkowej o minimalnym zanieczyszczeniu ołowiem oraz zwiększenia skuteczności flotacji galeny i blendy z rudy o dużym udziale ziarn najdrobniejszych. Rozwiązanie polega na intensyfikacji procesu flotacji przez stworzenie stref aktywnie flotujących minerałów, ograniczenie w nich wzrostu udziału ziarn trudno flotujących i wyeliminowanie nie flotujących cząstek niesionych przez płuczkową zawiesinę. Minerały trudno flotujące to ubogie produkty pianowe końcowych flotowników głównych flotacji, które zamiast zawracania do czoła tych flotacji w celu czyszczenia, poddawane są wraz z płuczkową zawiesiną, omijającą strefy aktywnie flotujących minerałów, oddzielnej obróbce, przez kolektywną flotację. Takie postępowanie zwiększa skuteczność flotacji aktywnych minerałów, bowiem zwiększający się udział ziarn trudno flotujących działa osłabiająco. Podobny wpływ ma również płuczkowa zawiesina najdrobniejszych ziarn. Pozwala to na dokładne odflotowanie galeny i obniżenie jej zawartości w odpadach, co decydująco wpływa na obniżenie zanieczyszczenia blendy cynkowej ołowiem. W kolektywnej flotacji minerałów trudno flotujących i płuczkowej zawiesiny wykorzystano najdrobniejsze cząstki ilaste do depresującego działania ma markasyt. Dopiero po osłabieniu zdolności flotacyjnych markasytu możliwa jest intensyfikacji flotacji minerałów trudno flotujących przez zwiększenie dawek aktywatora i zbieraczy.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Zaletą sposobu według wynalazku jest intensyfikacja flotacji, zarówno minerałów aktywnych flotacyjnie jak i minerałów trudno flotujących. Jakość otrzymywanego koncentratu cynkowego charakteryzuje się zwiększoną przydatnością do procesu elektrolizy cynku.
Zastosowanie rynkowe
Do otrzymywania koncentratów z rudy blendowej, zwłaszcza o zróżnicowanych aktywnościachflotacyjnych jej minerałów i zwiększonym udziale ziarn najdrobniejszych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Metali Nieżelaznych
NIP: 6310200771