Baza technologii
Sposób otrzymywania nośnikowego katalizatora do syntezy amoniaku
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Opis technologii / usługi
Sposób wytwarzania katalizatora syntezy amoniaku, który polega na otrzymaniu azotków kobaltu i molibdenu na nośniku. Charakteryzuje się tym, że nośnik tlenek glinu impregnuje się wodnymi roztworami: sześciowodnym azotanem(V) kobaltu(II) oraz czterowodnym molibdenianem(VI) amonu, oba o stężeniu od 0,01 do 0,2 M. Impregnację prowadzi się pod obniżonym ciśnieniem w zakresie 100-200 mbar, przy stałym stosunku molowym kobaltu do molibdenu nCo/nMo=1, w temperaturze w zakresie 40-60°C, aż do całkowitego usunięcia wody. Po impregnacji materiał suszy się, a następnie podgrzewa w atmosferze amoniaku i poddaje procesowi aktywacji poprzez wygrzewanie w atmosferze amoniaku w temperaturze 700°C. Czas trwania procesu aktywacji wynosi 2 godziny. Następnie materiał schładza się do temperatury pokojowej w przepływie amoniaku i przepłukuje azotem. W ten sposób otrzymuje się katalizator syntezy amoniaku o sumarycznym stężeniu kobaltu i molibdenu od 3 do 90% wagowych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Ze względu na potencjalną możliwość obniżenia kosztów energetycznych procesu syntezy amoniaku trwają badania nad otrzymaniem nowych układów katalitycznych, które umożliwią zmniejszenie kosztu energetycznego na jednostkę produkowanego amoniaku. Pomimo wysokiej aktywności katalitycznej, praktyczne zastosowanie azotków kobaltu i molibdenu jest ograniczone w związku z ich niską powierzchnią właściwą oraz ceną kobaltu i molibdenu. Ponadto problemem technicznym znanych rozwiązań wytwarzania katalizatorów opartych na azotkach kobaltu i molibdenu są niskie parametry strukturalne, powodujące podatność na dezaktywację termiczną w przypadku katalizatorów samonośnych, oraz niski stopień dyspersji i homogeniczności faz azotków kobaltu i molibdenu w objętości nośnika. Zastosowanie oferowanej technologii pozwala na zwiększenie aktywności w syntezie amoniaku w przeliczeniu na masę metali aktywnych w porównaniu do znanych rozwiązań, a co za tym idzie do obniżenia kosztów energetycznych produkcji amoniaku. Ponadto umożliwia zwiększenie parametrów teksturalnych katalizatora, w tym jego powierzchni właściwej, oraz termostabilności.
Zastosowanie rynkowe
Technologia może znaleźć zastosowanie w branży chemicznej, do produkcji amoniaku w zakładach produkujących nawozy azotowe.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Szczecin, woj. zachodniopomorskie
Dane podmiotu
Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
NIP: 8522545056
Kraj: Polska