Baza technologii


Logo wpisu Sposób przedłużenia trwałości przechowalniczej borówki amerykańskiej

Sposób przedłużenia trwałości przechowalniczej borówki amerykańskiej

Agnieszka Kawka

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest sposób przedłużenia trwałości przechowalniczej borówki amerykańskiej z wykorzystaniem ozonowania.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Sposób zgodny w wynalazkiem pozwolił na przedłużenie czasu przechowywania pełnowartościowych jagód borówki amerykańskiej nawet do 30 dni i powyżej. Uzyskano przy tym prawie trzykrotne zmniejszenie strat owoców poprzez porażenie chorobami, w stosunku do dotychczas znanych i stosowanych sposobów przechowywania tych jagód. Dodatkowo poprzez zastosowanie cyklicznego ozonowania istnieje możliwość dostępu do komory przechowalniczej praktycznie w dowolnym czasie, poza procedurą ozonowania i krótko po niej. Dotychczas przy kontrolowanej atmosferze, po otworzeniu komory należało opróżnić ją i po ponownym załadowaniu świeżymi jagodami przeprowadzić zabieg zmiany składu atmosfery. Poza tym przy odpowiedniej organizacji jeden generator ozonu może posłużyć do zasilania wielu komór przechowalniczych, co powinno zoptymalizować koszty ozonowania.

Zastosowanie rynkowe

Owoce borówki amerykańskiej posiadają liczne walory, takie jak duża wartość dietetyczna, bogactwo mikroelementów (wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, sód, ryboflawina, niacyna, tiamina, witamina A), dlatego ważne jest zwalczanie chorób obniżających plony, a zwłaszcza utrzymanie jagód borówki jak najdłużej w świeżym i nadającym się do konsumpcji stanie. Sposób zgodny z wynalazkiem pozwolił na przedłużenie czasu przechowywania pełnowartościowych jagód borówki amerykańskiej nawet do 30 dni i powyżej. Uzyskano przy tym prawie trzykrotne zmniejszenie strat owoców poprzez porażenie chorobami.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"