Baza technologii

Sposób wytwarzania czujnika piezolektrycznego i czujnik piezoelektryczny
Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
Aktualnie stosowane czujniki piezoelektryczne budowane są z włókien o przekroju prostokątnym powstałym w wyniku cięcia płaskich płytek materiału. Dużo prostszym i tańszym jest stosowanie dostępnych na rynku włókien o przekroju kołowym. Ich istotną wadą jest mniejsza powierzchnia kontaktu elektrodami zbiorczymi niż we włóknach prostokątnych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
1. uproszczenie sposobu nanoszenia na włókno piezoelektryczne - spiralne elektrody są nanoszone w jednej operacji, nie ma konieczności ponownego pozycjonowania narzędzia przy kolejnej elektrodzie; 2. zniwelowanie różnic w odstępach między elektrodami - ponieważ są to odcinki linii śrubowej, powstałej w jednej operacji, nie ma możliwości, aby kolejne elektrody powstały w różnych odstępach względem siebie; 3. możliwość stosowania włókien o kołowym przekroju - zaproponowana technologia pozwala na uzyskanie równych odstępów między elektrodami. Stosowane do tej pory precyzyjne wykonane maski mają zastosowanie we włóknach o przekroju prostokątnym, w kołowych uzyskanie pełnego kontaktu między maską, a włóknem jest bardzo trudne.
Zastosowanie rynkowe
Badania odkształceń w konstrukcjach kompozytowych, szczególnie w przemyśle lotniczym. Możliwość ciągłego badania stanu odkształceń, niezależnie od zewnętrznych źródeł zasilania.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
NIP: 7010360620