Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania liofilizowanych produktów typu wafel na bazie roślin strączkowych

Sposób wytwarzania liofilizowanych produktów typu wafel na bazie roślin strączkowych

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Technologia pozwala uzyskać liofilizowane produkty otrzymane z nasion roślin strączkowych zawierające funkcjonalne składniki żywnościowe.
Otrzymanie liofilizowanych wafli roślinnych na bazie roślin strączkowych polega na tym, że nasiona fasoli lub bobu moczy się w wodzie następnie w tej samej wodzie gotuje, po ostudzeniu nasiona i aqua fabę, tj. płynną pozostałość po ugotowaniu nasion, rozdrabnia się, tak aby powstała struktura miała widoczne cząstki. Tak uzyskaną masę poddaje się fermentacji bakteryjnej z użyciem bakterii fermentacji mlekowej. Po fermentacji formuje się koła-wafle, tak przygotowane wafle poddaje się procesowi liofilizacji. Po zakończeniu procesu otrzymane wafle pakuje się w opakowania jednostkowe.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Rośliny strączkowe są bogatym źródłem składników odżywczych takich jak białko, niskoglikemiczne węglowodany i minerały. Co więcej, posiadają najbogatsze źródła białka wśród wszystkich roślin uprawnych. Posiadają także liczne związki mineralne stanowiące około 3,5–6,5 %, w których zawiera się potas, fosfor, wapń, magnez, molibden, żelazo, mangan, miedź oraz cynk. Dodatkowo nasiona roślin strączkowych są źródłem witamin z grupy B oraz witaminy E. Zauważalny jest także coraz większy nacisk na spożycie roślin strączkowych. Zgodnie z założeniami diety planetarnej , która ma poprawić stan zdrowia, w tym zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej oraz kontrolę wagi , a także bezpieczeństwo żywnościowe, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) postuluje, że do 2050 r. światowe spożycie owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych będzie musiało się podwoić, przy jednoczesnym zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa i cukru o ponad 50%

Zastosowanie rynkowe

Wafle mogą być przez konsumentom spożywane bezpośrednio po liofilizacji jako produkty przekąskowe. Spożywanie ich pozwala na wzbogacenie diety w funkcjonalne dodatki zawarte w fasoli lub bobie.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 6

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 24 lutego 2023 14:13

Wróć na stronę "Bazy"