Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania roślin z rodziny Solanaceae, zwłaszcza ziemniaka o ulepszonych  cechach hodowlanych

Sposób wytwarzania roślin z rodziny Solanaceae, zwłaszcza ziemniaka o ulepszonych cechach hodowlanych

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest sposób uzyskiwania roślin ziemniaka uprawnego (Solanum tuberosum) o zwiększonej tolerancji na infekcje patogenne, a zwłaszcza przez mikroorganizm Phytophtora infestans wywołujący chorobę zarazę ziemniaczaną. Rośliny porażone przez patogenna charakteryzują się znacznym zmniejszeniem plonowania, a zainfekowane bulwy dotknięte ciemnieniem są nieatrakcyjne dla bezpośredniego konsumenta nie tylko ze względu na nieapetyczny wygląd, ale mają również zmieniony smak z powodu akumulacji związków chinonowych i glikoalkaloidów nadających cierpkość i gorycz. Wynalazek dotyczy uzyskania roślin o zwiększonej ekspresji genu kodującego enzym hydrolityczny 1,3-beta-glukanazę. Wykazano, że ta aktywność enzymatyczna ma znaczący wpływ na szybkość porażania roślin ziemniaka przez patogenny grzybowe lub grzybopodobne.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Najbardziej dotkliwe straty spowodowane infekcjami patogennymi ponoszą producenci ziemniaka uprawnego zarówno w Polsce jak i na świecie w wyniku porażenia upraw przez grzybopodobnego Lęgniowca - Phytophtora infestans. Proponowana w wynalazku strategia ma na celu zminimalizowanie strat poprzez uzyskanie roślin o podwyższonym poziomie białka o aktywności hydrolazy; 1,3-beta-glukanazy. Wynalazek może być realizowany jako rozpowszechnienie materiału wśród hodowców ziemniaka, bulw sadzeniaków, zmodyfikowanych pod kontem najwyższego poziomu hydrolazy, która wykazuje w testach in vitro charakter białka fungistaycznego.

Zastosowanie rynkowe

Uzyskany materiał jest mniej podatny na infekcje P. infestance w związku tym do wyprodukowania bulwy ziemniaka takiej odmiany wymagana jest mniejsza ilość preparatów chemicznych (zwykle silnych trucizn) używanych chemicznej ochrony roślin.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

NIP: 5261039742

Kraj: Polska

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 13 maja 2021 17:33

Wróć na stronę "Bazy"