Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania spieku diamentowego

Sposób wytwarzania spieku diamentowego

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Opis technologii / usługi

Sposób wytwarzania spieku diamentowego z proszków diamentowych w obecności katalizatora, który stanowi tytan, znamienny tym, że katalizator wprowadzany jest do proszku diamentowego w postaci wodorku tytanu TiH2 w ilości od 2 do 10% masy, przy czym miesza się go z diamentem o wielkości ziarna do 28 ?m wstępnie prasuje pod ciśnieniem 0,5 GPa w tulejkach grafitowych a następnie poddaje wstępnej obróbce cieplnej w piecu próżniowym pod ciśnieniem od 10-1 do 10-3 Pa do temperatury od 560°C do 650°C w czasie pół godziny w celu rozkładu wodorku tytanu, po czym masę poddaje się procesowi spiekania w temperaturze od 1400°C do 1700°C, pod ciśnieniem od 5,0 do 8,0 GPa, w czasie od 15 do 120 sekund.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na tym, że zastosowanie wodorku tytanu pozwala na dużo lepsze rozprowadzenie tytanu w masie diamentowej ze względu na jego małą wielkość. Tytan otrzymany w wyniku rozkładu wodorku bardziej aktywnie wiąże się z węglem pochodzącym z diamentu tworząc węglik tytanu TiC i jednocześnie ułatwiając spiekanie całego materiału.

Zastosowanie rynkowe

Wykorzystując technologię otrzymujemy spieki diamentowe przeznaczone na ostrza narzędzi skrawających. Wytwarzamy również materiały kompozytowe na elementy do silników odrzutowych, płyty pancerne, matryce i narzędzia skrawające.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

NIP: 6750001774

Adres www: http://www.ios.krakow.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"