Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania termoplastycznych włókien i włóknin z nanorurkami węglowymi

Sposób wytwarzania termoplastycznych włókien i włóknin z nanorurkami węglowymi

Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku są termoplastyczne włókna i włókniny składające się z termoplastycznego polimeru z dodatkiem nanorurek węglowych. Materiały te należą do nanokompozytów charakteryzujących się przewodnością elektryczną. Technologia obejmuje wytwarzanie włókien z nanorurkami węglowymi metodą wytłaczania, a natępnie prasowania włókien do nietkanej włókniny o różnych gramaturach.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Wytworzone włókna oraz włókniny z nanorurkami węglowymi charakteryzują się znacznie niższą masą niż podobne materiały wykonane z materiałów metalowych. W porównaniu do włóknin/mat dostępnych na rynku są otrzymywane w łatwiejszy sposób, są niesztywne i lepkie przez co łączą idealnie warstwy laminatu, w którym są umieszczone. Dodatek nanorurek węglowych obniża o kilka rzędów rezystywność termoplastycznego polimeru wraz z jednoczesnym podwyższeniem właściwości mechanicznych.

Zastosowanie rynkowe

Zwiększenie właściwości mechanicznych, takich jak odporność na ścinanie międzywarstwowe lub udar z jednoczesnym zwiększeniem przewodnictwa elektrycznego laminatów stosowanych np. w przemyśle lotniczym czy elektronicznym. Termoplastyczne włókniny (veilsy) z dodatkiem nanorurek węglowych są wprowadzane między warstwy włókien wzmacniających laminatów poprawiając tym samym przewodność elektryczną materiału. Przez to mają możliwość ekranowania pola elektromagnetycznego.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

NIP: 5262740203

Adres www: http://www.technologypartners.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"