Baza technologii

Sposób wytwarzania warstwy zawierającej nanoziarna Ni i Pd
Instytut Tele- i Radiotechniczny
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania warstwy zawierającej nanoziarna Ni i Pd osadzone w matrycy węglowej. Znane są z literatury różnorodne sposoby otrzymywania warstwy złożonej z nanocząstek Pd i Ni. Są to skomplikowane technologie i niemożliwe do wykorzystania w każdej sytuacji. Wynalazek umożliwia osadzanie palladu i węgla jednocześnie na dowolne podłoże z osadzoną już warstwą. Proces ten może zostać również przeprowadzony w odwrotnej kolejności. Na dowolne podłoże można osadzić metodą termicznego naparowywania próżniowego warstwę palladowo-węglową, a następnie na podłoże z już osadzoną warstwą osadzić metodą termicznego naparowywania próżniowego jednocześnie węgiel i nikiel. Procesy termicznego naparowywania próżniowego przeprowadza się z dwóch osobnych źródeł. Źródła te zawierają odpowiednio jedno – fulleren, zaś octan niklu (lub palladu) – drugie.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Wytworzona struktura wykazuje silne właściwości katalityczne i jest czuła na obecność różnego rodzaju gazów, a oprócz tego posiada właściwości fotoniczne. Warstwa taka może być wykorzystana jako warstwa aktywna w różnego rodzaju detektorach gazowych lub cieczowych oraz w przeprowadzaniu procesów katalitycznych, również w nanoskali. Warstwy uzyskane sposobem w myśl wynalazku oprócz nanoziaren niklu i palladu mają również matrycę węglową o postaci amorficznego węgla, lub fullerytu, lub nanoziaren grafitu. Takie układy zapobiegają aglomeracji cząstek metali Ni i Pd, co pozwala na pozostawienie ich w postaci trwałej.
Zastosowanie rynkowe
Wynalazek znajduje zastosowanie w podzespołach elektronicznych - zapobiega aglomeracji cząstek metali Ni i Pd, co pozwala na pozostawienie ich w postaci trwałej.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Tele- i Radiotechniczny
NIP: 5250008850