Baza technologii


Logo wpisu System napędowy podwodnego robota mobilnego  oraz ślimakowy system napędowy płetw bocznych

System napędowy podwodnego robota mobilnego oraz ślimakowy system napędowy płetw bocznych

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest system napędowy podwodnego robota mobilnego, zawierający niezależne napędy oscylacyjno-pozycjonujące płetw bocznych. System charakteryzuje się tym, że zawiera napędzany silnikiem głównym mechanizm korbowo-wahaczowy, służący do wprawiania w ruch oscylacyjny płetw bocznych za pomocą przekładni zębatych sprzężonych z uzębieniami wewnętrznymi kół zębatych. Pozycja neutralna ruchu oscylacyjnego płetw bocznych jest nastawna za pomocą serwonapędów, poprzez obrót kół zębatych za pośrednictwem ich uzębień zewnętrznych, niezależnie od pozycji przekładni zębatych współpracujących z uzębieniami wewnętrznymi kół zębatych. Przedstawiony mechanizm charakteryzuje się ponadto niewielkimi masami wykonującymi ruch oscylacyjny, a co za tym idzie niewielkimi momentami bezwładności przenoszonymi na napędy, co skutkuje niewielkim zużyciem energii przez pojazd podwodny. Wszystkie napędy mechanizmu są przymocowane do nieruchomej podstawy, dzięki czemu w łatwy sposób można doprowadzić do nich przewody zasilające i sterujące. Drugim elementem projektu jest ślimakowy system napędowy płetw bocznych podwodnego robota mobilnego. System ten charakteryzuje się tym, że zawiera napędzany silnikiem głównym mechanizm korbowo-wahaczowy, który służy do wprawiania w ruch oscylacyjny płetw bocznych, napędzanych za pośrednictwem samohamownych przekładni ślimakowych, silnikami wspierającymi przymocowanymi do wspólnej bazy.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Dzięki współpracy mechanizmu głównego oraz mechanizmów płetw bocznych można zmieniać niezależnie położenie płetw bocznych umożliwiając realizację zmiany głębokości pływania. Ponadto obrót płetw bocznych w dowolnym kierunku podczas pracy mechanizmu głównego powoduje uzyskanie siły napędowej w dowolnym kierunku. W związku z tym, można uzyskać zwiększoną dynamikę zanurzania i wynurzania, jak również możliwy jest do uzyskania ciąg wsteczny. Przedstawione rozwiązanie mechanizmu głównego umożliwia uzyskanie dużych częstotliwości oscylacji, co w sposób bezpośredni przekłada się na generowaną siłę ciągu.

Zastosowanie rynkowe

Prezentowana technologia może mieć zastosowanie przy produkcji zdalnie sterowanych modeli łodzi podwodnych, biomimetycznych robotów podwodnych do celów militarnych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

NIP: 6750006257

Adres www: http://www.pk.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"