Baza technologii


Logo wpisu Technologia modyfikacji tkaniny i dzianiny metodą wprowadzenia w strukturę wyrobu mikrokapsuł PCM o właściwościach termoregulacyjnych.

Technologia modyfikacji tkaniny i dzianiny metodą wprowadzenia w strukturę wyrobu mikrokapsuł PCM o właściwościach termoregulacyjnych.

Instytut Włókiennictwa

Opis technologii / usługi

Opracowana technologia umożliwia otrzymanie materiałów włókienniczych o właściwościach termoregulacyjnych przez wprowadzenie w ich strukturę mikrokapsuł przemiany fazowej PCM (Phase Change Materials). Zastosowanie wyrobu modyfikowanego umożliwia regulację temperatury poprzez magazynowanie i oddawanie ciepła dostarczonego (np. wykorzystanie ciepła w zależności od pory dnia). Mogą one być przeznaczone na rolety, markizy do regulacji zamkniętego mikroklimatu balkonu lub tarasu. Aspekty innowacyjne: Termoregulacja poprzez absorpcję i oddawanie energii cieplnej. Zakresy termoregulacji dostosowane do przeznaczenie użytkowego wyrobu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Nowe rozwiązanie opracowane przez polskich naukowców. Wyroby modyfikowane mikrokapsułami PCM umożliwiają regulację temperatury, poprawę komfortu i oszczędność energii.

Zastosowanie rynkowe

Małe i średnie przedsiębiorstwa - producenci tkanin i dzianin wielofunkcyjnych. Obszary działalności partnera: wytwarzanie włókienno-tworzywowych materiałów powłokowych. Usługa powlekania, wykończalnictwo.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókiennictwa

NIP: 7240000664

Adres www: http://www.iw.lodz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"