Baza technologii


Logo wpisu Technologia wytwarzania za pomocą obróbki cieplnej wielofazowych stali konstrukcyjnych o dużej wytrzymalości, udarności i ciągliwości

Technologia wytwarzania za pomocą obróbki cieplnej wielofazowych stali konstrukcyjnych o dużej wytrzymalości, udarności i ciągliwości

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Zastosowanie wstępnego hartowania z przystankiem izotermicznym przed procesem wygrzewania w zakresie między krytycznym i dalszą obróbką cieplną pozwala uzyskać ultra-drobnoziarnistą strukturę bainityczną lub martenzytyczną z austenitem szczątkowym w osnowie ferrytycznej. Dzięki tym zabiegom stal uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe i plastyczne.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zastosowanie wstępnej obróbki cieplnej pozwala na optymalizację właściwości mechanicznych przez silne rozdrobnienie ziaren i ujednorodnienie struktury. Technologia ta umożliwi również zastosowanie szerszej gamy składów chemicznych stali celem wytworzenia struktury DP-CP. 1. Poprawa parametrów wytrzymałościowych oraz plastycznych w stosunku do stali DP-CP obrabianych w sposób konwencjonalny. 2. Zastosowanie tak obrobionych stali DP-CP w przemyśle motoryzacyjnym pozwoli na zmniejszenie ciężaru pojazdów samochodowych, a w konsekwencji zmniejszenie zużycia paliwa i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. 3. Zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji i wyrobów wykonanych ze stali obrobionych za pomocą opracowanej technologii, ponieważ stale te cechują się dużą zdolnością pochłaniania energii odkształcenia.

Zastosowanie rynkowe

Stale po tego typu obróbkach najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym na głębokotłoczne blachy, bądź wysokoodpowidzialne elementy konstrukcyjne (wzmocnienia karoserii odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wypadku).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Strzeżone know-how
Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"