Baza technologii

Transmisyjny optyczny filtr barwny oraz sposób jego wytwarzania
Uniwersytet Warszawski
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest transmisyjny optyczny filtr barwny wytwarzany na powierzchni płytki szklanej, składający się z regularnie rozmieszczonych wypukłości, które mogą generować znaczną skalę barw w wyniku selektywnej dyfrakcji niektórych długości fali światła białego. W niniejszym zgłoszeniu przedstawiony jest sposób wytwarzania struktury regularnej siatki w skali submikronowej na drodze trójwymiarowej laserowej fotolitografii dwu-fotonowej przy wykorzystaniu komercyjnie dostępnego urządzenia typu NanoScribe GmbH oraz zastosowanie tak wytworzonych struktur jako transmisyjnego optycznego filtra barwnego.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
1. Urządzenie jest zbudowane w oparciu o transmisyjną siatkę dyfrakcyjną – dzięki swojej konstrukcji 2D, filtr barwny nie jest wrażliwy na kąt padania światła wpadającego do filtra. 2. Wynalazek pozwala na szybkie wytwarzanie filtrów barwnych, dzięki zastosowaniu fotoutwardzalnej żywicy w technice fotolitografii. 3. Prostota wynalazku pozwala naszybkie prototypowanie barwnych filtrów optycznych. 4. Łatwe skalowanie wytwarzanego filtra barwnego. 5. Możliwość planowania właściwości optycznych filtra barwnego. 6. Rozwiązanie zostało przetestowane w warunkach laboratoryjnych. Właściwości procesu zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.
Zastosowanie rynkowe
Przedstawiony sposób otrzymywania transmisyjnego filtra barwnego może znaleźć zastosowanie na rynkach zajmujących się optyką, optoelektroniką, fotografią oraz laserami. Wynalazek pozwala na szybkie i dokładne prototypowanie filtrów barwnych o zaplanowanych właściwościach.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Uniwersytet Warszawski
NIP: 5250011266
Kraj: Polska