Baza technologii


Logo wpisu Transmisyjny optyczny filtr barwny oraz sposób jego wytwarzania

Transmisyjny optyczny filtr barwny oraz sposób jego wytwarzania

Uniwersytet Warszawski

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest transmisyjny optyczny filtr barwny wytwarzany na powierzchni płytki szklanej, składający się z regularnie rozmieszczonych wypukłości, które mogą generować znaczną skalę barw w wyniku selektywnej dyfrakcji niektórych długości fali światła białego. W niniejszym zgłoszeniu przedstawiony jest sposób wytwarzania struktury regularnej siatki w skali submikronowej na drodze trójwymiarowej laserowej fotolitografii dwu-fotonowej przy wykorzystaniu komercyjnie dostępnego urządzenia typu NanoScribe GmbH oraz zastosowanie tak wytworzonych struktur jako transmisyjnego optycznego filtra barwnego.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

1. Urządzenie jest zbudowane w oparciu o transmisyjną siatkę dyfrakcyjną – dzięki swojej konstrukcji 2D, filtr barwny nie jest wrażliwy na kąt padania światła wpadającego do filtra. 2. Wynalazek pozwala na szybkie wytwarzanie filtrów barwnych, dzięki zastosowaniu fotoutwardzalnej żywicy w technice fotolitografii. 3. Prostota wynalazku pozwala naszybkie prototypowanie barwnych filtrów optycznych. 4. Łatwe skalowanie wytwarzanego filtra barwnego. 5. Możliwość planowania właściwości optycznych filtra barwnego. 6. Rozwiązanie zostało przetestowane w warunkach laboratoryjnych. Właściwości procesu zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.

Zastosowanie rynkowe

Przedstawiony sposób otrzymywania transmisyjnego filtra barwnego może znaleźć zastosowanie na rynkach zajmujących się optyką, optoelektroniką, fotografią oraz laserami. Wynalazek pozwala na szybkie i dokładne prototypowanie filtrów barwnych o zaplanowanych właściwościach.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Warszawski

NIP: 5250011266

Kraj: Polska

Adres www: http://www.uott.uw.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Wielkość: Duże

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię nie zapewnia doradztwa związanego z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"