Baza technologii


Logo wpisu Transmisyjny optyczny filtr barwny oraz sposób jego wytwarzania

Transmisyjny optyczny filtr barwny oraz sposób jego wytwarzania

Uniwersytet Warszawski

Opis technologii

Przedmiotem wynalazku jest transmisyjny optyczny filtr barwny wytwarzany na powierzchni płytki szklanej, składający się z regularnie rozmieszczonych wypukłości, które mogą generować znaczną skalę barw w wyniku selektywnej dyfrakcji niektórych długości fali światła białego. W niniejszym zgłoszeniu przedstawiony jest sposób wytwarzania struktury regularnej siatki w skali submikronowej na drodze trójwymiarowej laserowej fotolitografii dwu-fotonowej przy wykorzystaniu komercyjnie dostępnego urządzenia typu NanoScribe GmbH oraz zastosowanie tak wytworzonych struktur jako transmisyjnego optycznego filtra barwnego.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

1. Urządzenie jest zbudowane w oparciu o transmisyjną siatkę dyfrakcyjną – dzięki swojej konstrukcji 2D, filtr barwny nie jest wrażliwy na kąt padania światła wpadającego do filtra. 2. Wynalazek pozwala na szybkie wytwarzanie filtrów barwnych, dzięki zastosowaniu fotoutwardzalnej żywicy w technice fotolitografii. 3. Prostota wynalazku pozwala naszybkie prototypowanie barwnych filtrów optycznych. 4. Łatwe skalowanie wytwarzanego filtra barwnego. 5. Możliwość planowania właściwości optycznych filtra barwnego. 6. Rozwiązanie zostało przetestowane w warunkach laboratoryjnych. Właściwości procesu zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.

Zastosowanie rynkowe

Przedstawiony sposób otrzymywania transmisyjnego filtra barwnego może znaleźć zastosowanie na rynkach zajmujących się optyką, optoelektroniką, fotografią oraz laserami. Wynalazek pozwala na szybkie i dokładne prototypowanie filtrów barwnych o zaplanowanych właściwościach.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Warszawski

NIP: 5250011266

Kraj: Polska

Adres www: http://www.uott.uw.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Wielkość: Duże

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię nie zapewnia doradztwa związanego z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"