Baza technologii


Logo wpisu Układ do odśnieżania i oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego i ogniwa fotowoltaicznego

Układ do odśnieżania i oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego i ogniwa fotowoltaicznego

Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest układ do odśnieżania oraz oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego oraz ogniwa fotowoltaicznego. Najnowsze badania przeprowadzone na Berne University of Applied Sciences (Szwajcaria) dowiodły, że czyszczenie takich urządzeń jest konieczne ze względu na spadek wydajności produkcji energii (w ciągu pierwszych 3 lat o nawet 14%). Urządzenie ma za zadanie automatycznie usunąć tworzące się warstwy kurzu i zanieczyszczeń pochodzenia atmosferycznego oraz śniegu w okresie zimowym. Do tej pory nie było rozwiązania stosowanego do oczyszczania zarówno kolektorów słonecznych jak i ogniw fotowoltaicznych, łączącego w sobie aż trzy elementy stosowane w konkurencyjnych urządzeniach indywidualnie. Urządzenie jest przeznaczone do zamontowania na ramie kolektora lub ogniwa. Korzyścią wynikającą z zastosowania wynalazku jest maksymalizacja wydajności i czasu pracy urządzenia bez jakiegokolwiek wysiłku fizycznego podejmowanego przez użytkownika.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Połączenie trzech rozwiązań w jednym urządzeniu (przy obserwowanym dotychczas u konkurencji jedynie myciu „ręcznym”); W pełni automatyczny proces czyszczenia; Prosta konstrukcja urządzenia (mała liczba elementów składowych); Wytrzymałość urządzenia odpowiednia do pracy w warunkach zewnętrznych; Małe zużycie energii elektrycznej, wody i środków czyszczących.

Zastosowanie rynkowe

Oczyszczanie płaskich kolektorów słonecznych z zanieczyszczeń pochodzenia atmosferycznego; Wydłużenie czasu pracy i podniesienie wydajności kolektora słonecznego lub/i ogniwa fotowoltaicznego.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

NIP: 5262740203

Adres www: http://www.technologypartners.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"