Baza technologii


Logo wpisu Układ prostownika wielofazowego P-497273

Układ prostownika wielofazowego P-497273

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Topologia wielofazowego prostownika sterowanego odbierającego energię z generatora o częstotliwości 50 do 1000Hz wytwarzanej przez generatory o magnesach trwałych napędzane gazowymi turbinami szybkoobrotowymi, silnikami o spalaniu wewnętrznym lub wiatrowymi. Sterowany prostownik w wykonaniu trójazowym pobiera z generatora prąd sinusoidalny w fazie z napięciem (układ typu pfc). Wytwarzane są dwa symetryczne napięcia służące do zasilania trójpoziomowych przekształtników napięcia stałego na przemienne. Budowa wyklucza możliwość zwarcia skrośnego oraz nie wymaga czasu martwego w sterowaniu tranzystorów prostownika. Minimalna liczba tranzystrów prostownika trójfazowego wynosi 3. Jest przeznaczony do budowy źródeł napięcia na statkach powietrznych (all electric aircraft), morskich (all electric ship) komercyjnych, rekreacyjnych i militarnych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Bardzo prosta budowa, wysoka niezawodność, układ trójfazowy wymaga użycie tylko 3 tranzystorów, zapewnia sinusoidalny prąd pobierany z generatora (pfc) przez co poprawia wykorzystanie mocy generatora. Wytwarza dwa symetryczne napięcia ze sztywnym potencjałem zerowym, szeroki zakres mocy jak i częstotliwości zasilania. Szczególnie przydatny do zasilania falowników (invertorów) trójpoziomowych wytwarzających napięcie sinusoidalne. Zapewnia sztywny potencjał zerowy niezmieniający się podczas zwarcia na wyjściu. Topologia nie dopuszcza do zwarcia skrośnego.

Zastosowanie rynkowe

Wielofazowy sterowany prostownik jest przeznaczony do budowy nowoczesnych źródeł napięcia stałego lub przemiennego zasilanych energią pochodzącą z wirujących generatorów napędzanych silnikami turbinowymi lub o spalaniu wewnętrznym. Jest szczególnie przydatny do budowy źródeł energii elektrycznej dla statków powietrznych (all electric aircraft), morskich (all electric ship) i pojazdów lądowych hybrydowych wyposażonych w turbiny szybkoobrotowe i generatory o magnesach trwałych. Przewidywane wykorzystanie odnosi się do instalacji militarnych i komercyjnych w szerokim zakresie mocy jak i częstotliwości.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"