Baza technologii


Logo wpisu Urządzenie do gaszenia płomieni falami akustycznymi

Urządzenie do gaszenia płomieni falami akustycznymi

Politechnika Świętokrzyska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem oferty jest urządzenie do gaszenia płomieni falami akustycznymi, których czynnikiem sprawczym są drgania membrany. Generowane, zmodulowane oraz skupione fale akustyczne o niskiej częstotliwości i dużej mocy można skutecznie wykorzystywać do gaszenia płomieni. Kulista fala dźwiękowa zwiększa prędkość ruchu cząsteczek zawartych w powietrzu na krawędzi płomieni, przez co zmniejsza obszar na którym występuje spalanie. W konsekwencji płomienie są osłabiane, aż do ich wygaszenia. Urządzenie można stosować do gaszenia pożarów różnych klas, gdyż fale akustyczne przenikają zarówno przez ciała stałe, ciecze, jak i gazy. Urządzenie stanowi odpowiedź na poszukiwanie nowych rozwiązań do gaszenia pożarów.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

- możliwość gaszenia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych, jak również w terenie otwartym; - nieinwazyjny charakter działania, w odróżnieniu od obecnie stosowanych środków gaśniczych np. pianki gaśniczej czy wody, które mogą powodować zniszczenia; - możliwość montażu urządzenia na stałe np. na etapie budowy budynku lub konstrukcji pojazdu transportu indywidualnego lub zbiorowego; - brak konieczności uzupełniania środka gaśniczego. Urządzenie wykorzystuje fale akustyczne, zatem wymagany jest jedynie dostęp akumulatorowy lub sieciowy do zasilania; - fale akustyczne nie są wytworem chemicznym, dlatego też urządzenie nie zanieczyszcza środowiska i nie wydziela szkodliwych dla zdrowia gazów;

Zastosowanie rynkowe

Urządzenie znajdzie zastosowanie przy gaszeniu pożarów w serwerowniach, budynkach przemysłowych, przy liniach produkcyjnych oraz w środkach indywidualnego i zbiorowego transportu. W szczególności pożądane jest jego stosowanie w wagonach pociągów ze względu na znaczną i korzystną długość falowodu.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Politechnika Świętokrzyska

NIP: 6570009774

Adres www: http://www.tu.kielce.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Inna forma ochrony:
None

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"