Baza technologii


Logo wpisu Wałek dwustronnie zawieszony magnetycznie z naciągiem osiowym

Wałek dwustronnie zawieszony magnetycznie z naciągiem osiowym

Politechnika Świętokrzyska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem oferty jest produkt w postaci Wałka Dwustronnie Zawieszonego Magnetycznie z Naciągiem Osiowym (WDZMzNO), który zapewnia wyższą wydajność pracy urządzeń wirujących ze względu na brak tarcia, co jest zrealizowane poprzez połączenie dwustronnego zawieszenia magnetycznego z naciągiem poosiowym wału. Żadna z istniejących konstrukcji łożysk magnetycznych w Europie, a nawet na świecie nie oferuje hybrydowej konstrukcji łączącej w sobie magnesy stałe oraz cewki elektromagnetyczne. Jedynymi substytutami technologicznymi są łożyska magnetyczne NSK, SKF, przy czym precyzja działania oferowanego przez nich rozwiązania opiera się w głównej mierze na sterowaniu siłami elektromagnetycznymi, a w przypadku tego rozwiązania jest to głównie stałe pole magnetyczne.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Niska emisja hałasu Bezobsługowa praca Brak lub niewielkie smarowanie Małe zużycie energii Tłumienie drgań Wysoka prędkość obrotowa Czysty i ekologiczny tryb pracy Zastosowanie dodatkowego poosiowego naciągu mechaniczno-elektro-magnetycznego w WDZMzNO zwiększa tłumienie drgań oraz odporność na działanie sił poprzecznych (innowacja na skalę światową) Koszty eksploatacji maszyn opartych o ruch wirowy, w których masa nie ma znaczenia, są znacznie niższe

Zastosowanie rynkowe

Przemysł energetyczny – np. koło masowe w akumulatorze energii mechanicznej, łożyskowanie wałów w prądnicach. Przemysł logistyczny – specjalistyczne urządzenia nawigacyjne wykorzystujące kierowanie giroskopowe. Przemysł kosmiczny – platformy satelitarne wykorzystujące efekt giroskopowy w celach sterujących, w przestrzenii wymagają jak największej trwałości, niezawodności oraz prostoty w konstrukcji. W WDZMzNO wirnik może pracować jako silnik oraz koło masowe. Przemysł morski – łożysko magnetyczne może pełnić rolę substytutu łożyskowania wałów napędowych narażonych na korozję.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Politechnika Świętokrzyska

NIP: 6570009774

Adres www: http://www.tu.kielce.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"