Baza technologii


Logo wpisu Wykorzystanie technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS) do wykonywania prototypów wyrobów.

Wykorzystanie technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS) do wykonywania prototypów wyrobów.

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Opis technologii / usługi

Selektywne spiekanie laserowe to grupa metod polegających na wytwarzaniu wyrobów przez zestalanie materiałów w postaci proszku, warstwa po warstwie, które następuje dzięki oddziaływaniu wiązki laserowej na powierzchnię proszku. Są to metody przyrostowe, za pomocą których można wytwarzać modele prototypów oraz elementy funkcjonalne. Model przestrzenny przedmiotu w postaci pliku zostaje wczytany przez specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. W wyniku jego działania następuje podział modelu na warstwy i wygenerowanie programu sterującego pracą urządzenia. Na warstwę proszku o grubości 0,02 – 0,1 mm rozprowadzoną na płycie bazowej, w punkty o ściśle zdefiniowanych współrzędnych, kierowany jest promień laserowy. Jego energia powoduje, że pojedyncze ziarna proszku łączą się ze sobą tworząc warstwę litego materiału. Przy budowie kolejnych warstw przedmiotu energia promienia laserowego doprowadza do połączenia się ziaren tej warstwy ze sobą oraz z warstwą poprzednią, która teraz spełnia rolę podłoża. Proces powtarzany jest aż do momentu wybudowania całego przedmiotu. Do tworzonego przedmiotu, w zależności od stopnia złożoności kształtu, mogą być dobudowywane dodatkowe, pomocnicze elementy (generowane przez program wewnętrzny urządzenia), które podtrzymują kolejne warstwy. Po zakończeniu procesu i oddzieleniu przedmiotu od płyty bazowej usuwa się elementy pomocnicze.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

IZTW posiada urządzenia (EOSINT M 250XT prod. EOS oraz AM 250 prod. RENISHAW) pozwalające na produkcję wyrobów najwyższej jakości z wykorzystaniem metod przyrostowych Selective Laser Sintering – SLS / Selective Laser Melting – SLM. Zastosowanie: - technika konstrukcji precyzyjnych, lekkich, o strukturze plastra miodu – wykonywanie precyzyjnych części metalowych (grubość ścianki od 0,6 mm); - produkcja narzędzi i form – wykonywanie form wtryskowych dla produkcji seryjnej, ciśnieniowe formy odlewnicze oraz inne elementy wymagające wysokich właściwości mechanicznych. Opisana technologia umożliwia wykonywanie elementów o skomplikowanych kształtach zewnętrznych i wewnętrznych (np. kanały chłodzące w formach wtryskowych); - technika medyczna - wykonywanie instrumentów chirurgicznych, pasywnych i aktywnych implantów, jak również części/urządzeń medycznych; - obróbka metali - wykonywanie obudów urządzeń elektronicznych, części dla sprzętu gospodarstwa domowego, elementów architektonicznych i rzeźb; - optymalizacja parametrów – pod kątem poprawy wybranych właściwości fizyczno/mechanicznych dla różnych materiałów (obecnie prowadzone są badania optymalizacyjne dla materiału Ti6Al4V, DirectSteel H20).

Zastosowanie rynkowe

1. Wytwarzanie prototypów oraz części do badań funkcjonalnych z zakresu przemysłu maszynowego. 2. Technologia wytwarzania prototypów, w tym konstrukcji precyzyjnych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

NIP: 6750001774

Adres www: http://www.ios.krakow.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"